17. 4. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Jste přesvědčeni, že všechny nemoci musí ovlivňovat pohodu a sílu člověka negativně? Existuje pět nemocí, které sice v jisté míře ovlivňují zdraví člověka, ale zároveň mu přináší zvláštní schopnosti, které můžeme do jisté míry považovat za neuvěřitelné až „nadpřirozené“....

Jste přesvědčeni, že všechny nemoci musí ovlivňovat pohodu a sílu člověka negativně? Existuje pět nemocí, které sice v jisté míře ovlivňují zdraví člověka, ale zároveň mu přináší zvláštní schopnosti, které můžeme do jisté míry považovat za neuvěřitelné až „nadpřirozené“.
Ačkoli tyto nemoci ve skutečnosti přímo neovlivňují fyzické či psychické zdraví člověka, jsou stále jako nemoci klasifikovány. Někteří nemocní mohou své postižení vnímat více spíše jako kletbu než jako nemoc. 

 

Hyperthymesie

Tento stav v podstatě nemá negativní vlivy. Má pouze jeden na první pohled pozitivní. Umožňuje postiženému zapamatovat si každý den svého života, a to s přesnými detaily.

Pro jedince, kteří nemají příliš šťastný život, to ale může být spíš prokletí. Na zemi je touto nemocí postiženo pouze 61 lidí. Studie ukazují, že si tito lidé mohou pamatovat celé stránky knih, které četli před lety. Dalo by se mluvit o fotografické, možná dokonce videografické paměti.

zdroj: pixabay.com

 

Vrozená analgezie

Lidé narozeni s tímto vzácným onemocněním necítí žádnou bolest. To, co se na první pohled zdá býti výhodou se ale na druhý pohled jeví nejen jako nevýhoda, ale dokonce velký problém. Cítit bolest je přirozenost, která má signalizovat, že něco v těle není v pořádku. Pokud nejsme schopni bolest cítit, znamená to, že nejsme schopni registrovat varovné signály našeho těla, které mohou poukazovat na rané příznaky selhávajících orgánů nebo růst nádorů.

Bolest nás také včas upozorní, že se přepínáme a že jsou hranice, které bychom neměli překračovat, protože bychom si mohli trvale ublížit. Lidé s tímto postižením musí často podstupovat preventivní lékařské prohlídky, aby se ujistili, že jsou v pořádku.


Savantův syndrom

Tento vzácný stav převládá u pacientů s autismem a Aspergerovým syndromem. Tito lidé jsou extrémně talentovaní v mnoha směrech. jejich silná stránka může být matematika nebo umění. Mají schopnost rychle vypočítat složité příklady nebo odhadnout přesný den v týdnu z náhodného data.

Např. Stephen Wiltshire, který se s tímto postižením narodil, dokázal nakreslit mapu Londýna po pouhém jednom letu nad městem.

Přestože mají tito lidé neuvěřitelné schopnosti v několika málo směrech, v běžném životě to nemají jednoduché, protože většina z nich není schopna správně mluvit nebo se pohybovat.

 

Hypotyreóza

Štítná žláza postiženého člověka neprodukuje dostatečné množství hormonů, které pomáhají regulovat teplotu a metabolismus. Tělesné procesy pak mají tendence se zpomalit až do bodu, kdy se úplně zastaví, aniž by změnu teploty pociťovaly. Tento stav může nemocnému pomoci odolat extrémně nízkým teplotám.

Příkladem je Wim Hof, který dokázal vydržet 2 hodiny ponořený v zamrzlém jezeře a v krátkých kalhotách a tričku vylezl na Mont Blanc při -30 stupních Celsia.

Stejně jako předchozí onemocnění může i hypotyreóza vedoucí k hypotermii představovat velký problém. V určitých případech může tělo zabít, aniž bychom vlastně věděli proč.

zdroj: pixabay.com

 

Urbach-Wiethe syndrom

Tato nemoc způsobuje, že člověk, který jí trpí, nemá absolutně žádný strach. Za žádných okolností není mysl postiženého schopna strach vyvolat.
Zaznamenáno je asi 300 případů lidí trpící touto nemocí. Ve Spojených státech bylo mnoho takto postižených lidí testováno. Různými metodami se experti snažili v lidech vyvolat pocit strachu. Jednalo se například o pokládání hadů a pavouků, promítání hororových filmů, únosy do strašidelných domů nebo na jiná děsivá místa. Nic nezafungovalo. Někteří z těchto lidí dokonce uvádějí, že ve svém životě zažili opravdu hrozné události (např. noční napadení nožem), které by zdravého člověka psychicky poznamenali, ale ani v tuto chvíli nepocítili žádný druh strachu.

Ačkoli se tato nemoc opět jeví jako nesporná výhoda, není tomu tak. Když mysl není schopna produkovat strach, tělo nemůže přejít do nouzového režimu nebo režimu přežití a to může být nemocnému člověku osudným.

 

Všechny tyto nemoci a s nimi spojené stavy nám ukazují, že je ještě spousta věcí, které o lidském těle nevíme a kterým nerozumíme.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz