9. 4. 2024
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Barva očí je úžasným genetickým rysem, který odráží nejen dědičnost, ale i složité procesy v těle. Tento článek se zabývá různými barvami očí a jejich možným významem, stejně jako faktory ovlivňujícími změny barvy očí v průběhu života. Od narození až po dospělost, od neutrální barvy k proměnlivosti v dospělosti, podívejme se na to, co naše oči mohou odhalit o našem zdraví a genetickém zázemí.

Hnědé, modré a zelené oči patří mezi nejčastější barvy, ale existují také lidé s očima šedými, šedomodrými, světle hnědými či černými, což nás přiměje přemýšlet, co vlastně určuje naši barvu očí. Odpověď na tuto otázku není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Ačkoli se obvykle předpokládá, že barva očí je dědičná a kombinuje se z barev rodičů, realita je složitější.

Genetika hraje roli, ale i informace zakódované v genech našich předků ovlivňují, jakou barvu očí máme. Navíc, vědci stále neznají všechny geny, které ovlivňují barvu očí, a tak není úplně jasné, jak přesně se vytváří různé odstíny barev. Obecně platí, že hnědá barva očí dominuje nad modrou a zelenou, což vysvětluje, proč většina lidí na světě má hnědé oči a modré oči jsou nejvzácnější.

Lidé s hnědými oči jsou často vnímáni jako veselí a šťastní. Jsou přirozeně hyperaktivní a mají tendenci být otevření a upřímní. Pravdu říkají do očí i v situacích, kdy to může bolet. Proto jsou často považováni za důvěryhodné osoby ve svém okolí.

zdroj:pixabay.com

Nositelé zelených očí jsou obvykle chápáni jako trpěliví a vyrovnaní jedinci. Sice je jich málo, ale jsou považováni za ochotné a spolehlivé. Přesto mohou být vnímáni jako tvrdí a nepříjemní k těm, které považují za nepřátele. Vztahy s lidmi s zelenýma očima mohou být plné žárlivosti a podezřívavosti.

Modroocí lidé jsou často spojováni s věrností, mírumilovností a bohatou fantazií. Jejich světlé oči přitahují pozornost, ale často se potýkají s depresemi a smutkem. I když se tváří, že je vše v pořádku, mohou být vnitřně zranitelní a také tvrdohlaví.

zdroj:pixabay.com

Nositelé šedých očí jsou často spojováni s inteligencí a bohatou představivostí. Avšak mohou mít sklony k perfekcionismu a puntičkářství. Lidé se šedýma očima jsou obvykle citliví a mají schopnost získat ostatní svým šarmem a porozuměním. Jsou upřímní, příjemní a chápaví, ale mohou být také melancholičtí a uzavření do sebe. I přesto, že mají svůj vlastní svět, jsou rozhodní, ať už se jedná o změny s radikálním základem či nikoliv. Tradičně se říká, že nositelé šedých očí jsou nevěrní.

Dětské oči

Po narození má většina bělošských dětí neutrální barvu očí, protože duhovka jejich očí obsahuje jen malé množství pigmentu – melaninu. To způsobuje, že barva očí u všech novorozenců vypadá téměř stejně. Postupně se však s expozicí slunečnímu záření začne v duhovce dítěte produkovat více melaninu, což mění odstín duhovky. Ve věku šesti měsíců je obvykle zřejmé, jakou barvu očí dítě bude mít, a v jednom roce obsahuje melanin přibližně 50 % dospělé úrovně. Většinou se barva očí ustálí kolem třetího roku věku. Poté zůstává stejná po zbytek života.

Změny barvy očí v dospělosti

U některých lidí může docházet k nepatrným změnám barvy očí v dospělosti, kdy může být barva očí světlejší nebo tmavší. U světlookých jedinců může být pozorována změna barvy očí v závislosti na tom, co nosí, protože barva duhovky je ovlivněna odrazem barev z jejich oblečení. Různé faktory, jako je stres, užívání léků, onemocnění nebo hormonální změny, mohou také ovlivnit barvu očí. Významnější změny mohou nastat v případě úrazů oka. Pokud si všimnete jakékoli změny barvy očí, je vhodné navštívit lékaře.

zdroj:pixabay.com

Šedý zákal (katarakta) může také vést ke změně barvy očí. Toto onemocnění postihuje oční čočku, která se zkalí, což může způsobit zamlžené vidění, citlivost na světlo, zkreslení obrazu a další problémy. Šedý zákal se dnes obvykle léčí ambulantní operací, při které se zkalená čočka rozpustí ultrazvukem a nahradí se umělou čočkou. Tyto operace jsou často prováděny pomocí femtosekundového laseru, což zajišťuje pacientům rychlou rekonvalescenci a vysokou účinnost. Tento typ léčby se také používá k odstranění většiny refrakčních vad.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz