22. 10. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Příběh tohoto muže je nejen o dramatickém životním obratu, ale také o hledání skutečného smyslu a vnitřního klidu. Tento mladý Švéd, který měl úspěšnou kariéru a veškeré pohodlí, se vzdal všeho, aby se připojil k tibetským mnichům a najednou se jeho život od základu změnil.

Článek byl zpracován na základě příběhu zaslaného čtenářem. Fotografie má pouze ilustrační charakter.

Björn Lindeblad se rozhodl opustit pohodlný život, který měl, a hledal smysl svého života mezi tibetskými mnichy. Mladý úspěšný Švéd měl kariéru a finanční jistotu, ale stále necítil spokojenost, a tak učinil odvážný krok. Na několik let se stal tibetským mnichem a napsal knihu s názvem „I May be wrong“ o své transformaci.

Před tímto rozhodnutím měl Björn Lindeblad prestižní kariéru, plno peněz a často se uchyloval k alkoholu. Ve svých 26 letech pracoval pro mezinárodní společnost, byl převelen do Španělska, kde měl služební auto, osobní asistentku a létal v business třídě. Ale uvědomoval si, že je jeho život prázdný. Práce ho neposouvala dál, peníze nemohly zajistit štěstí a jeho zájem o ekonomii byl spíše povrchní.

zdroj:pixabay.com

V knize Lindeblad zdůrazňuje, že úspěch není zárukou štěstí, což se týká téměř každého, kdo se zdá být na pohled úspěšný. Skutečný smysl života spočívá spíše v kolektivu, se kterým pracujete, a v tom, že vidíte smysl ve své práci a můžete v ní uplatnit svůj talent.

Jeho cesta jiným směrem započala, když začal meditovat. Nakonec opustil svou kariéru a připojil se k tibetským mnichům v thajském klášteře. V klášteře žili bez peněz, jídlo dostávali od okolních vesničanů, kteří si naštěstí mnichů velmi vážili a mniši se tak mohli věnovat meditacím a klidu.  Nenacházeli se zde žádné moderní technologie, mniši se museli zdržet alkoholu i sexuálních aktivit. Tato změna mu přinesla vnitřní mír a naučila ho žít v přítomnosti.

zdroj:pixabay.com

Po několika letech strávených v Thajsku se Lindeblad stal mnichem v anglickém tibetském klášteře, poté se přestěhoval do Švýcarska a nakonec se vrátil do Švédska. Když mu došly peníze, začal učit meditaci a měl mnoho nadšených žáků. Nakonec se rozhodl sdílet svůj životní příběh v knize „I May be wrong“ (Můžu se mýlit).

Björnovi Lindebladovi byla ale v roce 2018, diagnostikována ALS. Tuto diagnózu přijal s klidem a pokračoval v životě, jak nejlépe to šlo. Užíval si života. Dne 17. ledna 2022, v severním Hallandu, se rozhodl ukončit svůj život. Vypil sklenici nápoje se speciálním přípravkem a klidně a tiše usnul. Před svým odchodem ale upozornil na podle něj zásadní problém ve švédském zdravotním systému – Švédsko neposkytuje legální eutanazii.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz