24. 2. 2024
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Moderní brýle získaly svůj dnešní vzhled v 18. století díky inovacím, jako přidání postranic a bifokálních skel. Od kruhových rámků po stylové cat-eye designy, brýle prošly dlouhou cestou od jednoduchého nástroje k módnímu doplňku.

Brýle prokazují svůj význam tím, že nám umožňují lépe vidět a řeší problémy se zrakem. Jejich vývoj představuje fascinující historii inovace, která se proměnila z jednoduchého nástroje pro korekci zraku ve významný módní doplněk.

zdroj:pixabay.com

Začátky brýlí sahají až do 13. století, kdy italský vynálezce Salvino D’Arati vytvořil první páry brýlí, které se skládaly z dvou lupů spojených pantem, který se opíral o nos. Tyto brýle byly umístěny do různých materiálů, jako byla kost, kov nebo kůže, a nebyly vybaveny žádnými obroučkami na uši.

zdroj:pixabay.com

S nástupem Gutenbergova tiskařského lisu v roce 1439 se zvýšila poptávka po brýlích, protože více lidí začalo číst a psát. Španělští výrobci přišli s inovativním řešením, které zahrnovalo použití stužek jako obrouček, zatímco němečtí výrobci vyráběli rámy z kůže a rohoviny. Tyto inovace přispěly k většímu komfortu při nošení brýlí.

Moderní brýle začaly nabírat svůj nynější vzhled v 18. století, kdy londýnský optik Edward Scarlett přidal postranice, které umožnily, aby brýle zůstaly pevně zastrčené za uši. Dalším zásadním vylepšením byly bifokální brýle, které představil Benjamin Franklin. Tento typ brýlí umožnil kombinovat dvě korekce do jednoho pohodlného páru.

zdroj:pixabay.com

Rozmanité styly brýlí se vyvinuly během času. Od kruhových rámečků, které získaly popularitu v 20. letech díky propagaci Hollywoodu a prodeji veřejnosti za dostupné ceny, po inovativní „browline“ rámečky, které nabízely flexibilitu a možnost přizpůsobit si vzhled brýlí dle preference nositele. Dokonce i letci měli svůj podíl na vývoji brýlí, kdy v 30. letech vznikly speciální sluneční brýle pro ochranu proti škodlivým slunečním paprskům, což později inspirovalo populární modely letectví.

Cat-eye brýle se poprvé objevily v 30. letech díky americké umělkyni Altině Schinasi, která se snažila vytvořit atraktivní brýle pro ženy. Jejich popularita však vzrostla v 50. letech, kdy se staly ikonickým stylem díky herečce Marilyn Monroe, která je nosila ve svých filmech.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz