16. 9. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Paddleboarding, známý také jako Stand-Up Paddleboarding (SUP), je vodní sport s hlubokými kořeny na Havajských ostrovech. Jeho historie sahá až do dávné minulosti, kdy byl původně provozován havajskými domorodci jako způsob pohybu na vodě a lovu ryb. Postupem času se tento sport rozšířil po celém světě a nakonec našel svou cestu i do České republiky.

Paddleboarding, známý také jako „veslování ve stoje na prkně“ neboli SUP (Stand-Up Paddleboarding), získal popularitu v České republice během posledního desetiletí a stal se oblíbeným sportem a aktivitou na vodě. Jeho historie a cesta do České republiky je zajímavá.

Příchod paddleboardingu do České republiky přicházel s rostoucím zájmem o outdoorové aktivity a touhou po aktivním trávení času na vodě. Paddleboarding, s jeho jednoduchostí a možností využití na různých typech vodních ploch, získal rychle na popularitě. Kluby, školy a obchody specializující se na tuto aktivitu začaly vznikat, podporujíce růst paddleboardové komunity.

Dnes je paddleboarding nedílnou součástí volnočasových aktivit i v České republice. Lidé ho praktikují pro zábavu, cvičení a relaxaci na vodě. Tento sport nabízí mnoho různých zážitků, od klidného veslování po adrenalinové surfování na paddleboardu. S překrásnými českými řekami, jezery a rybníky na dosah ruky se paddleboarding stal oblíbeným způsobem, jak prozkoumávat krásy české přírody z jiné perspektivy.

zdroj:pixabay.com

Původ paddleboardingu
Paddleboarding má staré kořeny a první historické záznamy o jeho použití pocházejí z Havajských ostrovů. Tam byl tento sport původně známý jako „Hoe he’e nalu,“ což znamená „veslování na vlnách“ v havajštině. Havajská kultura měla velký vliv na rozvoj paddleboardingu.

Globalizace sportu
Paddleboarding se postupně rozšířil do různých částí světa, když se lidé začali zajímat o tuto aktivitu. V 20. století se paddleboarding stal sportem, který mohl být provozován na různých vodních plochách, od oceánských vln po klidná jezera.

zdroj:pixabay.com

Příchod do České republiky
Paddleboarding se začal objevovat v České republice v průběhu 21. století. Jeho popularita stoupala s nástupem outdoorových aktivit a touhou lidí trávit více času venku. Paddleboarding nabízí různorodou zábavu na vodě.

Růst komunity
Postupně vznikaly paddleboardové kluby, školy a obchody se specializací na tuto aktivitu. Lidé začali nakupovat paddleboardy a objevovali krásu českých řek, jezer a rybníků z jiného úhlu.

Variabilita sportu
SUP nabízí mnoho různých způsobů využití, od klidného veslování na jezeře, adrenalinového surfování na vlnách, až po  cvičení jógy na prkně. Tato variabilita přispěla k jeho růstu v popularitě.

zdroj:pixabay.com

Dnes je paddleboarding pevnou součástí outdoorové a vodní kultury v České republice. Lidé ho provozují nejen pro rekreační účely, ale také jako sportovní trénink a relaxaci na vodě. Tento sport si získal stálou pozici mezi aktivitami, které Češi rádi provozují ve svém volném čase.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz