7. 5. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Pády v horách jsou pro každého horolezce a turistu velkým strašákem. Pády mohou být důsledkem nepředvídatelných okolností, jako jsou závěje, laviny, náhlé změny počasí nebo chyby v hodnocení terénu. I když může být následkem pádu smrt, někteří lidé se...

Pády v horách jsou pro každého horolezce a turistu velkým strašákem. Pády mohou být důsledkem nepředvídatelných okolností, jako jsou závěje, laviny, náhlé změny počasí nebo chyby v hodnocení terénu. I když může být následkem pádu smrt, někteří lidé se dokážou zázrakem zachránit. Toto je několik příkladů nejděsivějších pádů v Alpách, které lidé přežili.

Joe Simpson

Joe Simpson je britský horolezec a spisovatel, který prošel mnoha náročnými výstupy v Alpách. V roce 1985 se vydal na nebezpečný výstup na Siula Grande, jeden z nejvyšších vrcholů And, ležící v Peru. Během sestupu se však zřítil ze svahu a zlomil si nohu. Jeho partner Simon Yates ho pokusil zachránit, ale nakonec byl nucen ho ponechat uvězněného na skalní stěně a sám se vrátit do základního tábora. Simpson se však nakonec  po třech dnech samoty a hladu dokázal dostat zpět do základního tábora, i když zcela vyčerpaný a s mnoha zraněními.

zdroj:Pixabay.com


Anna Bågenholm

Anna Bågenholm je norská lékařka, která se stala jednou z nejznámějších přeživších horolezeckých nehod v historii. V roce 1999 se během lyžařského výletu v Alpách zřítila do ledového vodopádu a uvízla hlavou dolů pod hladinou. Její tělo bylo v extrémním mrazu po více než hodinu, než byla nakonec zachráněna. I když prodělala mnoho zranění a musela se dlouho rehabilitovat, nakonec se zotavila a vrátila se k práci lékařky.

Aron Ralston

Aron Ralston je americký horolezec a dobrodruh, který se v roce 2003 dostal do velmi kritické situace během horolezeckého výstupu na Blue John Canyon v Utahu. Během sestupu mu totiž uvízla ruka mezi skalami a zůstal tak uvězněn bez možnosti pohybu. Bez naděje na pomoc se Ralston rozhodl, že si sám amputuje zápěstí, aby se mohl osvobodit. Použil svůj multitool na to, aby si odřízl zápěstí, čímž si nakonec zachránil život.. Tento incident inspiroval film 127 hodin.

zdroj:Pixabay.com

Stephen Balliet

Stephen Balliet byl americký horolezec, který se zřítil z hor v Rakousku v roce 1998. Jeho pád byl zhruba 90 metrů dlouhý a skončil na ledovci. Byl těžce zraněn, ale dokázal se dostat k horské chatě, odkud byl převezen do nemocnice. Přežil díky rychlému a efektivnímu záchranářskému týmu.

Pády v horách jsou nevyzpytatelné a mohou být fatální. V horách je velmi důležité dodržovat bezpečnostní pravidla a nezanedbávat žádná varování.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz