18. 2. 2024
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Sexualita je jedním z nejdůležitějších aspektů lidské existence, avšak její rozmanitost a komplexnost často vede k nedorozuměním a zkresleným představám. S rozmanitostí preferencí, odchylek a frekvencí sexuálních aktivit je stanovení "průměrného" sexuálního chování obtížné.

Článek byl zpracován na základě příběhu zaslaného čtenářkou. Fotografie má pouze ilustrační charakter.

Lidská sexualita představuje složitý celek různorodých preferencí a tendencí. Stanovit jednotný standard pro „normální“ sexuální chování je obtížné, protože chybí dostatečně spolehlivá data. Výzkumy se zaměřují na průzkumy sexuálního chování, avšak účastníci často neposkytují spolehlivé informace. Někteří skrývají své skutečné preference, zatímco jiní je zveličují. Takže jak vypadá typické sexuální chování?

Zatímco se často mluví o homosexuálech jako o „čtyřprocentní menšině“, přesné číslo lidí s homosexuální orientací v populaci není známo. Odhaduje se, že gayů a leseb je mezi 1 % až 15 % populace. Někteří lidé nemají žádné sexuální touhy; odhady počtu asexuálů se pohybují od 0,4 % do 3 %.

Seznamování v baru a rychlé sblížení v posteli jsou spíše výjimkou podle vědců. Více než polovina (53 %) příležitostných sexuálních aktivit vzniká mezi lidmi po dlouhodobé známosti, a 12 % lidí uspokojuje své potřeby s „přáteli s výhodami“ – opět často s dlouho známými lidmi nebo spolubydlícími, ale bez závazků tradičního vztahu. Jen 2 % lidí se uchyluje k profesionálním sexuálním službám.

zdroj:pixabay.com

Pokud jde o četnost sexu, data ukazují, že se jedná o relativně běžnou aktivitu, ačkoli se v různých věkových skupinách liší. Přibližně třetina (28 %) lidí má sex 1 až 2× do měsíce a 40 % uvádí 1 až 3× za týden. 6,5 % lidí má sex ještě častěji. Zároveň 18 % lidí neprožilo sex s partnerem během posledního roku a 8 % mělo sex pouze jednou. Dokonce i ve vyšších věkových skupinách je sex běžný; 50 % respondentů ve věku 70 let uvedlo, že mají sex více než dvakrát měsíčně a 11 % každý týden.

Nejběžnější sexuální formy zahrnují klasický pohlavní styk, který uvedlo 86 % žen a 80 % mužů, orální sex, který preferuje 67 % žen a 80 % mužů, a anální sex, který zkušenostně přiznalo 3,5 % žen a 9 % mužů.

zdroj:pixabay.com

Průměrná délka pohlavního styku u heterosexuálních párů je 15 až 30 minut. Toto časové rozpětí platí i pro homosexuální muže. Lesbické páry mají méně sexuálních aktivit než heterosexuální a homosexuální páry, ale tráví více času při sexuálních hrátkách – průměrně 30 až 45 minut.

Mýtus, že jen ženy předstírají orgasmus, studie vyvrací. Skutečností je, že přibližně čtvrtina mužů někdy předstírala orgasmus stejně jako polovina žen. Motivací obou pohlaví je pak obvykle uspokojení svého partnera.

 

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz