8. 12. 2021
Autor: Simona Dvořáčková
zdroj: distribuce Dove, the sun, idnes.cz, wikipedia

V roce 2013 přišla společnost Dove s velmi zajímavým experimentem, ve kterém bývalý policejní kreslíř namaluje ženám dva portréty. Poprvé tak, jak se popisují samy a podruhé, jak je vidí někdo jiný. Výsledek je celkem překvapivý, protože se oba...

V roce 2013 přišla společnost Dove s velmi zajímavým experimentem, ve kterém bývalý policejní kreslíř namaluje ženám dva portréty. Poprvé tak, jak se popisují samy a podruhé, jak je vidí někdo jiný. Výsledek je celkem překvapivý, protože se oba portréty stejné osoby poměrně dost liší.

Jako kreslíř zde vystupuje Gil Zamora, který od roku 1995 do roku 2011 pracoval pro FBI. Forenzní specialista namaloval různým ženám dva portréty. V prvním případě kreslí podle toho, jak se ženy samy vnímají. Ve druhém, jak je vnímá osoba, která je předtím potkala.

Experiment probíhal tak, že ženy seděly za plentou a odpovídaly kreslíři na otázky jako například, jaké máte vlasy, bradu či nejvýraznější rys. Kresba portrétu probíhala pouze na základě jejich vlastních odpovědí, aniž by kreslíř ženy jak před kreslením, tak i po něm viděl.

Následně vždy přišla jiná osoba, která měla ženu popsat svými slovy. Kreslíř na základě toho poté zhotovil druhý portrét stejné ženy.

Oba portréty vypadaly ve výsledku odlišně. Ženy, které popisovaly samy sebe, totiž vnímaly své nedokonalosti daleko více než osoba druhá. Portrét, který vznikl na základě popisu jiné osoby, tak vypadal většinou lépe, přitom šlo pochopitelně o stejnou ženu.

Na celý experiment se můžete podívat níže. Některé ženy výsledek i dojal.

Zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
2 komentáře