14. 1. 2024
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Brazilský fotbalový tým Chapecoense, Lokomotiv Jaroslavl, fotbalová reprezentace Zambie, chilský ragbyový klub Old Christians, Manchester United a AC Turín - všechny tyto týmy zažily tragické letecké nehody, které zanechaly hluboký otisk v historii sportu. Přečtěte si krátké příběhy těchto událostí, které nám připomínají křehkost lidského života.

Brazilský fotbalový tým Chapocoense měl letět do bolivijského Medellínu na finále Copa Sudamericana, ale jeho plánovaná cesta skončila tragicky. Letadlo se zřítilo se všech 81 lidmi na palubě. Toto neštěstí není jediným případem leteckých katastrof ve světě sportu. Historie ukazuje, že slavné i méně známé týmy a hráči různých sportů byli zasaženi podobnými tragédiemi.

  1. září 2011: Lokomotiv Jaroslavl – 44 obětí

V září před pěti lety označil prezident IIHF René Fasel tuto událost za nejtemnější den ve sportovní historii. Hokejový tým Lokomotiv Jaroslavl plánoval zahájit sezonu KHL v běloruském Minsku, ale jejich letadlo Jakovlev Jak-42D havarovalo krátce po startu. Celý tým, včetně českých hráčů Josefa Vašíčka, Jana Marka a Karla Rachůnka, a slovenského hráče Pavola Demitry, zahynuli. Jediným přeživším byl letový inženýr Alexandr Sizov.

  1. dubna 1993: Fotbalová reprezentace Zambie – 30 obětí

Zambijští reprezentanti, kteří se na přelomu 80. a 90. let řadili mezi nejlepší v Africe, utrpěli tragickou ztrátu při cestě na kvalifikaci na mistrovství světa 1994 ve Spojených státech. Po mezipřistání na doplnění paliva v Gabonu se jejich letadlo DHC-5 Buffalo zřítilo do Atlantského oceánu. Zemřelo 18 fotbalistů, 7 členů realizačního týmu a 5 členů posádky.

Zdroj:pixabay.com

  1. října 1972: Chilský ragbyový klub – Old Christians – 29 obětí

Špatné počasí způsobilo, že letadlo Fairchild FH-227D s chilským ragbyovým týmem, jeho přáteli a rodinnými příslušníky, nemohlo přelétnout Andy. Po neúspěšném pokusu o obletění pohoří narazilo do útesů. Po havárii zemřelo 18 lidí, zatímco 27 přeživších se snažilo přežít v tuhé andské zimě. Po 60 dnech v pustině se 11 dalších lidí zemřelo, až poslední dva ragbisté našli pomoc.

  1. února 1958: Manchester United – 23 obětí

Anglický fotbalový tým Manchester United utrpěl tragickou ztrátu 6. února 1958, kdy jejich letadlo havarovalo při třetím pokusu o vzlet z Mnichova. Na palubě byli hráči, novináři, trenéři a podpůrný tým. Celkem 44 lidí, včetně 23 hráčů, nepřežilo tuto leteckou katastrofu.

Zdroj:pixabay.com

  1. května 1949: AC Turín – 31 obětí

Fotbalový tým AC Turín, slavný na konci 40. let, utrpěl tragický osud 4. května 1949, kdy jejich letadlo narazilo do baziliky při pokusu o přistání v bouři nad Turínem. Na palubě zahynulo 31 lidí, z nichž 18 byli hráči. Klub tehdy dokázal dohrát sezonu s juniorským týmem.

  1. listopadu 1948: Československá hokejová reprezentace – 8 obětí

Dne 8. listopadu 1948 ztratilo letadlo s československou hokejovou reprezentací v průlivu La Manche osm životů v důsledku administrativních komplikací. Havárie postihla hráče, jako byli Zdeněk Jarkovský, Miloslav Pokorný, Vilibald Šťovík, Zdeněk Švarc, Ladislav Troják a Karel Stibor.

 

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz