25. 4. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Drogy byly důležitou součástí lidské evoluce a bylinkáři vědí, že mikrodávka jedu působí jako lék. Věci se samozřejmě výrazně změnily, když jsme objevili umění laboratoře a začali chemicky vyrábět léky, abychom dokázali více a za kratší dobu. Co se...

Drogy byly důležitou součástí lidské evoluce a bylinkáři vědí, že mikrodávka jedu působí jako lék. Věci se samozřejmě výrazně změnily, když jsme objevili umění laboratoře a začali chemicky vyrábět léky, abychom dokázali více a za kratší dobu. Co se nezměnilo, je fakt, že drogy mají na každého člověka jiný účinek, a to, co Sigmund Freud považoval za dobré, mělo strašný dopad na Carla Junga, který se na samém začátku své kariéry setkal se závislostí na alkoholu a byl zakladatelem Anonymních alkoholiků.

zdroj:Pixabay.com

Na druhou stranu, Freud se nezajímal o sebepoznání tak jako Jung, ale byl více vědecky orientovaný a soustředil se na řešení některých velkých společenských problémů, jako je ženská hysterie, na kterou brzy narazil, stejně jako Jung na rozšířený alkoholismus mezi lidmi. muži. Freud měl mnoho nápadů, na kterých pracoval, a byl velmi praktický, pokud šlo o otázku, jak se postavit tlaku. Kokain a amfetaminy byly ve Freudových lékařských kruzích hojně používány a on se netajil tím, že je bral především na noční studium, práci a překonání paralyzujícího strachu z veřejného vystupování.

Pokud jde o drogy, je těžké říct, kdo je viník, kdo je zodpovědný za vznik závislosti. Většina drog z 19. a 20. století je nyní nelegální a byla nahrazena novými. Některé jsou přírodní jako je THC a jiné syntetické, jako cokoli, co získáte na předpis nejen vy, ale i vaše děti, které dnes mohou být součástí trhu s drogovými produkty.

Není to tak dávno, co byli hlavním cílem drogového trhu rodiče a ženy v domácnosti. Od Velké hospodářské krize přes devadesátá léta, po poslední desetiletí, byly amfetaminy a metamfetaminy jedinými malými pomocníky matek.

Denní rutina ženy v domácnosti v 50. letech 20. století

Rodičovství je těžké. Je dost těžké být lidskou bytostí a k tomu být plně zodpovědná za jiný život, a je dost těžké být matkou, a k tomu být vzornou ženou v domácnosti a věrnou milenkou vašeho manžela. Podle výzkumu Vintage Housewife vypadaly každodenní úkoly typické hospodyňky na předměstí ze střední třídy v 50. letech minulého století takto:
Vstát, vzbudit děti. Odhrnout závěsy a otevřít okna. Občerstvit se. Udělat snídani pro děti a manžela. Připravit svačiny. Uklidit po snídani. Zvládnout 10minutovou cvičební rutinu. Osprchovat se, učesat se, stihnout make-up a obléknout se. Pak přijde na řadu úklid. Postupně sbírat věci, které nejsou na svém místě a rozmístit je zpět tam, kam patří. Utřít prach, načechrat polštáře a zalít květiny. Ustlat postele. Pověsit oblečení, které se povaluje všude možně, špinavé oblečení hodit do koše na špinavé prádlo. Vyměnit použité ručníky, doplnit toaletní papír a mýdlo (je-li potřeba) a umýt umyvadlo a vanu.
Vymyslet jídelníček na další den, sepsat potraviny, které je potřeba nakupit. Vyřídit pochůzky, jako je nakupování, dobrovolnictví, chození na poštu, úřady. Po příchodu z venku začít vařit.
Po celodenním kolotoči připravit večeři. Osvěžit se, než se váš manžel vrátí z práce. Pokud jsou denní šaty obyčejné, obléct se do něčeho slavnostnějšího. Uklidit stůl a umýt nádobí. V případě potřeby zabalit manželovi oběd na další den. A pak už si jen užít večer plný relaxace.

Je zvláštní, že péče o děti není nikde v rozvrhu uvedena. Nesvědčí to ovšem o jejím nedostatku, ale je to jedna z těch neviditelných činností, které ženy dělají.
Další neviditelnou činností je vyzařování lásky, radosti a soucitu po celý den a celou noc.

zdroj:Pixabay.com

 

A pokud nestíháte, vezměte si schválenou pilulku

Amfetamin byl poprvé syntetizován v Německu v roce 1887 rumunským chemikem Lazărem Edeleanu a používán Freudem, který si jeho vysokou účinnost nechal pro sebe. V roce 1933 se amfetamin poprvé dostal na trh v inhalátoru zvaném Benzedrin a používal se k léčbě astmatu. Brzy následovaly benzedrinové tablety, původně schválené pro léčbu mírné deprese.

Amfetamin byl štědře distribuován vojákům druhé světové války. A když se vrátili domů, ženy opustily továrny a také se vrátily domů, aby se postaraly o nově vznikající společnost a její neuvěřitelné nároky. A protože na každý problém existuje řešení, nová společnost vynalezla kouzelnou pilulku, aby udržela své depresivní, vyčerpané a nemotivované ženy v krysím závodě. Stimulanty nejen udržovaly zoufalé hospodyňky veselé, soustředěné a produktivní, ale také potlačovaly hlad a přibližovaly jejich tělesné proporce modelkám z časopisu.

Po mnoho let bylo užívání amfetaminu tolerováno a dokonce podporováno úřady. Vlády několika zemí, včetně zemí Sovětského svazu, experimentovaly s podáváním amfetaminů továrním dělníkům v naději, že je učiní produktivnějšími. Z dlouhodobého hlediska to bylo neúspěšné.

zdroj:Pixabay.com

V 50. a 60. letech 20. století farmaceutický průmysl v USA vyráběl obrovské množství amfetaminů a společnosti naléhaly na lékaře, aby jejich produkty předepisovali depresivním ženám v domácnosti a lidem s nadváhou.

Počínaje 70. lety vedla kritika reklamních praktik farmaceutických společností společně s rozsáhlým předepisováním těchto léků lékaři k přísnému omezení lékařského použití těchto léků a začaly se používat léky jiné.

Dnes lze amfetaminy předepsat jen na několik onemocnění, jedním z nejkontroverznějších je hyperaktivita u malých dětí. Doufejme, že brzy opustíme tuto nebezpečnou praxi.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz