31. 12. 2020
Autor: Daniel Labounek
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Už od narození trpím velkou vadou řeči. Hodně koktám a tento handicap mi přináší v životě spoustu problémů. Někdy mi opravdu dlouho trvá, než se mi podaří vyslovit slovo, které chci říct. Když s tímto postižením někam přijdu, tak...

Článek byl zpracován na základě příběhu zaslaného čtenářem. Fotografie má pouze ilustrační charakter.

Už od narození trpím velkou vadou řeči. Hodně koktám a tento handicap mi přináší v životě spoustu problémů. Někdy mi opravdu dlouho trvá, než se mi podaří vyslovit slovo, které chci říct. Když s tímto postižením někam přijdu, tak poznám, že se na mě dívají jako na hloupého člověka. Nejčastěji je to poznat, když si jdu hledat nové zaměstnání.

Problém jsou lidí, kteří o mně nic nevědí

Mezi lidmi, se kterými se dlouhá léta znám, se cítím velice dobře. Každý ví, že mám problém se vyjadřovat, ale rozhodně nejsem negramotný. Mám vystudovanou vysokou školu, kde jsem s tímto postižením měl opravdu hodně problémů.

Když přijdu na pohovor, tak ho většinou člověk z firmy po pár minutách ukončí, protože si myslí, že se se mnou nedokáže domluvit. Několikrát jsem slyšel, jak se poté baví na můj účet. Hodně mě to mrzí, ale já za své koktání prostě nemohu.

Musím si hledat zaměstnání, kde nepřijdu do kontaktu s lidmi

Podařilo se mi sehnat zaměstnání, kde mám vlastní kancelář a nepotřebuji se k práci s nikým potkávat. Na společné akce firmy nebo na různé večírky nechodím, protože i v této práci si spousta lidí něco přidá na můj účet. Někdy mi to připadá, jako když si myslí, že jsem k tomu všemu i hluchý.

Nikomu bych toto onemocnění nepřál, ale rozhodně nechápu, proč někdo soudí člověka podle toho, jakým způsobem se vyjadřuje.

Pro krajní nouzi u sebe neustále nosím papír a tužku. Většinou se mi to nejvíce hodí v obchodě nebo při silniční kontrole. Jednou se totiž se mnou nemohl domluvit policista, a tak mi hned prováděl test na drogy a přítomnost alkoholu. Vůbec ho totiž nenapadlo, že by za tím mohlo stát něco jiného.

Přístup některých lidí mě opravdu zaráží, ale nezbývá mi nic jiného, než si svůj handicap připustit a naučit se s ním žít.

Zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
6 komentářů