23. 2. 2023
Autor: Hana Maláčová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Velký rozruch vyvolal svého času v Maďarsku muž, který se převlékl za šneka a dal si běžecký závod s vlakem. Kupodivu je to, že muž nad vlakem v běžeckém souboji jeden na jednoho jasně vyhrál. Celá humorná událost se...

Velký rozruch vyvolal svého času v Maďarsku muž, který se převlékl za šneka a dal si běžecký závod s vlakem. Kupodivu je to, že muž nad vlakem v běžeckém souboji jeden na jednoho jasně vyhrál. Celá humorná událost se odehrála před 4 lety na železniční trati z Mátészalky do Debrecenu. Jednalo se o názornou demonstraci pomalosti maďarských drah v daném úseku.

Tato trať byla totiž v tak hrozném stavu, že vlak v některých úsecích nemohl jet rychleji než 20 km/h. Není tedy divu, že nad vlakem mohl vyhrát i „šnek“. Muž svým kostýmem šneka maďarské dráhy dost zesměšnil a dal jim tím skutečný důvod, aby se jejich vrcholní představitelé mohli hluboce zamyslet.

Smyslem celé šnečí akce bylo ukázat absurdnosti v maďarské vlakové dopravě, jakou je nesmyslné užívání čtyřicet let starých, technicky již nevyhovujících vagónů a také na katastrofální stav tratě, kdy trasu v délce 78 kilometrů vlak ujede za dlouhou 1 hodinu a 45 minut.

Pro srovnání: U nás ujede vlak v úseku Praha – Pardubice 104 kilometrů a zvládne to za výrazně kratší dobu okolo 55 minut. Maďarské dráhy se bránily tím, že trať výrazně zpomalují opravy na třech místech.

Když se opět vrátíme do Česka a vezmeme si spojení do Pardubic z Brna, tak zde aktuálně probíhá také objížďka kvůli dlouhodobým opravám na trati. Cesta z Brna do Pardubic vychází na dlouhé 2 hodiny a 5 minut, což je jen o 20 minut déle než na inkriminovaném úseku v Maďarsku. Ovšem s tím rozdílem, že trasa Brno – Pardubice je vzdálená 151 kilometrů, což je téměř dvojnásobný úsek.

Závod se šnekem byl tedy v daný moment pro maďarské dráhy značně symbolický. Na videoklip se můžete podívat zde, zábava zaručena.

Zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia