19. 3. 2024
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

V těle lidského organismu se skrývají mnohá tajemství, která dosud nebyla plně odhalena. Jedním z nich jsou i případy samovznícení, které navzdory své vzácnosti a nejasné povaze představují zajímavý fenomén.

Lidské tělo představuje často neprůchodný labyrint, jehož tajemství jsme pouze částečně prozkoumali, a zůstávají nám mnohá místa, která vyvolávají otázky ohledně jeho fungování. Mezi tyto záhady patří i případy samovznícení, které se staly součástí historie. Podíváme se na některé z nejznámějších příkladů tohoto jevu.

Nemáme co hasit 

„Za celou svoji praxi jsem se s ničím podobným nesetkal,“ sdělil galwayský patolog Kieran McLoughin o prvním případu samovznícení v Irsku.

K případu došlo v Galway koncem roku 2010, kdy bylo objeveno ohořelé tělo šestasedmdesátiletého Michaela Flahertyho přímo v jeho bytě. Hasiči, povolaní k hašení požáru, vstoupili do domu a s hrůzou zjistili, že není co hasit. Flaherty ležel na zádech nedaleko krbu, přičemž hlava a končetiny zůstaly nedotčeny, ale z větší části těla zbyla pouze hromádka popela. Požár postihl pouze podlahu pod tělem a strop byl jen mírně poškozen dýmem. Vyšetřovatelé se pokusili prozkoumat každou možnou verzi, ale žádná nedávala smysl. Přestože ležel tělo směrem ke krbu, neexistovaly žádné indikace, že by oheň mohl být zapříčiněn otevřeným ohništěm. Na místě nebyly nalezeny žádné stopy alkoholu ani cigaret. Policisté nenašli žádné známky násilného vniknutí do domu a patolog konstatoval, že i když oběť trpěla cukrovkou a vysokým tlakem, smrt nenastala v důsledku srdeční zástavy nebo mozkové příhody. Musel tedy případ zařadit mezi případy samovznícení.

zdroj:pixabay.com

Kuřák?

John Irving Bentley, starý lékař a náruživý kuřák, byl nalezen mrtvý v koupelně v roce 1966 v Coudersportu v Pensylvánii. Jeho tělo hořelo tak silně, že do podlahy byla vypálena díra, zatímco z těla zbyla pouze noha od kolena k prstům. Jeho dýmka byla nalezena v jiné místnosti. Přivolaný policejní tým pátral po zdroji požáru, ale bezvýsledně.

Krb, ve kterém se netopilo

První zaznamenaný případ samovznícení se datuje ke 26. červnu 1613 v anglickém městě Christchurch, kde za bouře uhořeli tesař John Hitchen a jeho dítě ve spánku. Další příklad je z roku 1774, kdy Grace Potteová z Ipswiche byla nalezena mrtvá s hlavou položenou v krbu. V krbu se netopilo. Soudní vyšetřovatelé tehdy případ uzavřeli jako dopad ženina alkoholismu.

Případy samovznícení jsou vzácné a věda zůstává rozpolcená ohledně jejich vysvětlení. Šerif Ron Lockhart ze Sequoyah v Oklahomě konstatoval, že na světě je pouze kolem dvou set zaznamenaných případů. Jedním z těchto případů je i případ Dannyho Vanzandta, který byl nalezen mrtvý v roce 2013 se silně ohořelým tělem, ale bez stop požáru nebo zdroje ohně v domě. Navzdory tomu, že byl Danny náruživým kuřákem a alkoholikem, zůstává celá událost obestřena záhadou.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz