28. 5. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

27. března 1977 se stala nejtragičtější srážka v historii letectví, když se na ostrově Tenerife v Kanárských ostrovech srazily dva Boeingy 747. Tato katastrofa si vyžádala životy 583 lidí a stále zůstává jedním z nejsmutnějších okamžiků v historii civilního...

27. března 1977 se stala nejtragičtější srážka v historii letectví, když se na ostrově Tenerife v Kanárských ostrovech srazily dva Boeingy 747. Tato katastrofa si vyžádala životy 583 lidí a stále zůstává jedním z nejsmutnějších okamžiků v historii civilního letectví. Podívejme se blíže na události toho tragického dne.

Průběh katastrofy

Srážka nastala na letišti Los Rodeos na ostrově Tenerife. Hlavním důvodem této tragédie bylo několik nepříznivých okolností. Jedním z hlavních zdrojů problémů hustý opar, který omezil viditelnost na minimální úroveň. Dalším klíčovým faktorem bylo nedorozumění mezi piloty a řídicím střediskem, které vyústilo v chybnou interpretaci pokynů a následně ke kolizi.

Konkrétně došlo ke srážce dvou letadel – Boeing 747 společnosti KLM a Pan Am. KLM letěl ve směru odletu, zatímco Pan Am byl na dráze připraven ke startu. KLM byl v té chvíli ve fázi vzletu, ale v důsledku špatné viditelnosti a komunikačních problémů došlo ke kolizi. KLM narazil svým spodkem do horní části Pan Am a obě letadla byla značně poškozena.

zdroj:Pixabay.com

Následky a změny

Srážka dvou Boeingů 747 na Tenerife byla nejtragičtější katastrofou v historii letectví. Celkem 583 lidí zemřelo. Tato událost měla výrazný dopad na bezpečnostní opatření a postupy v letectví.

Po této katastrofě bylo provedeno důkladné vyšetřování, které odhalilo řadu nedostatků. Byla zdůrazněna důležitost komunikace mezi posádkami letadel a řídicím střediskem. V důsledku této tragédie došlo k výraznému zlepšení komunikačních protokolů a standardů, aby se minimalizovalo riziko chybné interpretace a nedorozumění.

Došlo také ke zlepšení tréninku pilotů a zvýšení důrazu na týmovou spolupráci a situační povědomí. Byly zavedeny nové přístupy ke školení a posuzování pilotů tak, aby se zvýšila jejich schopnost reagovat na nečekané situace.

Dalším důležitým důsledkem této tragédie bylo zdůraznění významu bezpečnosti na letištích. Letiště se zaměřila na zlepšení infrastruktury, včetně lepších navigačních systémů, rozšíření přistávacích drah a lepšího osvětlení, aby se minimalizovalo riziko srážek a zvýšila se viditelnost při nepříznivých povětrnostních podmínkách.

 

zdroj:Pixabay.com

Tato tragická událost také vedla k důkladnému přezkoumání bezpečnostních postupů a předpisů v letectví. Byly provedeny změny v oblasti řízení letového provozu, standardizace komunikačních protokolů, zlepšení sledování letadel a zvýšení dohledu a kontroly.

Srážka dvou Boeingů 747 na ostrově Tenerife zanechala trvalý otisk v historii letectví a přispěla k výraznému zlepšení bezpečnostních opatření a procedur. Bylo nutné se z této tragédie poučit a pokračovat v neustálém zlepšování bezpečnosti a ochrany životů v letectví, aby letectví zůstalo bezpečným a spolehlivým způsobem přepravy pro všechny cestující.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz