23. 2. 2023
Autor: Magdaléna Novotná
zdroj: Flickr, the sun, idnes.cz, wikipedia

Jednou z nejkrásnějších částí polského Slezského vojvodství je Park Gródek. Nachází se v Jaworzně, v klidné a zelené oblasti. Ačkoli název obsahuje slovo park, je to vlastně botanická zahrada, arboretum. Stará se o ni Slezská botanická zahrada. „Ještě v...

Jednou z nejkrásnějších částí polského Slezského vojvodství je Park Gródek. Nachází se v Jaworzně, v klidné a zelené oblasti. Ačkoli název obsahuje slovo park, je to vlastně botanická zahrada, arboretum. Stará se o ni Slezská botanická zahrada.

„Ještě v roce 2018 byl Gródek úplně neznámý, byl březen a nikdo tu nebyl, a tak jsme tu strávili pár hodin. Po třech letech, opět na jaře, jsme přijeli v pondělí, protože je známo, že o víkendu a hlavně v neděli je těžké najít místo na místní slavné lávce. Auto jsme zastavili poblíž kruhového objezdu a šli pěšky po asfaltové cestě. Z kruhového objezdu k nádrži je to něco málo přes kilometr, většinou je cesta asfaltová, jen v lomu vjíždíme na zpevněnou. I tam to bez problémů zvládnou nafukovací kolečka dětského kočárku, trochu hůře se pojede s malými kolečky.“ Takto autenticky popisuje výlet do polského Chorvatska či polských Malediv mladá polská rodina ve svém blogu na Polske Szlaki.pl.

Zpívající ptáci, strmé útesy, azurová a čistá voda. Zní to jako exotická cesta do zahraničí. Víc se nemůžete mýlit! Nejenom na jaře je park Gródek nejkrásnější. Je to ideální místo pro rodinný výlet či dovolenou.

Slezské vojvodství je jeden ze šestnácti vyšších územních samosprávných celků Polska zřízených při správní reformě v roce 1998. Nachází se na jihu země u hranic s Českou republikou a Slovenskem. Hlavním městem jsou Katovice.

Kochat se je zde snadné

Turisté z celého Polska i ze zahraničí sem přijíždějí na výlety. Jsou uchváceni atmosférou tohoto místa. Park Gródek byl oslavován jako polské Chorvatsko a polské Maledivy. Všichni jsou ohromeni strmými útesy nad azurovou vodou.

Vydří nádrž

„Cestou míjíme potápěčskou základnu nad větší přehradou Gródek, známou také jako Bagry, protože bagry jsou zde zatopené a jsou lákadlem pro potápěče. Vyhneme se odbočce k základně a půjdeme po značkách vedoucích k Vydří nádrži, pak na chvíli vstoupíme do lesa a po chvíli dojdeme na vyhlídku. Těch je v parku Gródek spousta. Za vyhlídkou můžete jít rovně k dalšímu bodu se schody, nebo odbočit vlevo k vodní nádrži, vedle altánku jsou přístřešky s lavičkami a pomníkem vydry,“ popisuje ve svém blogu procházku mladá rodina s dítětem.

Zdroj: https://gloswielkopolski.pl, the sun, idnes.cz, wikipedia, https://blog.polskieszlaki.pl


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz