18. 8. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

První zdolání nejvyšší hory světa, Mount Everestu, bylo historickým okamžikem pro svět horolezců. Tato epická expedice byla vedená Novozélanďanem Edmundem Hillarym a šerpským horolezcem Tenzingem Norgayem. Společně dokázali zdolat vrchol o nadmořské výšce 8 848 metrů.

V roce 1953 se na horizontu světového horolezectví objevila jedna z největších výzev – dobytí Mount Everestu, nejvyšší hory světa. Celosvětová komunita horolezců se těšila na tento okamžik s napětím, protože dosud nikdo nebyl schopen dosáhnout vrcholu této impozantní hory.

Vedeni odhodlaností a touhou překonat přírodní síly se této epická expedice a hlavně výzvy chopili Novozélanďan Edmund Hillary a šerpský horolezec Tenzing Norgay. Jejich spolupráce, fyzická zdatnost a statečnost měly zásadní význam pro historii horolezectví. Oba se na náročnou cestu připravovali, zkoumali cesty, trénovali fyzickou zdatnost a odolnost a sháněli potřebné vybavení.

Dne 29. května 1953 konečně dosáhli vrcholu. Větrné a mrazivé podmínky, nedostatek kyslíku a náročná terén byly jen některé z výzev, kterým museli čelit. Jejich výstup byl doprovázen nesmírnou dávkou odhodlání, vzájemné podpory a respektu k horám.

zdroj:pixabay.com; ilustrační obrázek

„Bylo 11:30 a my jsme stáli na vrcholu Everestu! Podali jsme si s Tenzingem ruce a poté mě objal,“ vzpomínal pak sám Hillary. Nějakou dobu nechtěl ani jeden z nich prozradit, kdo tam byl dřív. Po dosažení vrcholu napsal Hillary: „Můj první pocit byl hrdost, že jsme se stali prvními lidmi, kteří kdy stáli na tomto místě, následoval pocit skromnosti a úcty k horám, k prostředí, k výkonu.“

Tento úspěch byl milníkem pro horolezectví. A také důkazem, že lidská vůle může překonat zdánlivě nepřekonatelné výzvy. Hillary a Norgay se stali ikonami a inspirací pro nespočet dalších dobyvatelů hor.

zdroj:pixabay.com

Takto byl napsán zářný okamžik, kdy první člověk stanul na vrcholu Mount Everestu. Jejich úspěch zůstává nesmazatelným kamenem v historii a symbolem lidské odvahy a odhodlání.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz