8. 10. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Inkové, starobylá civilizace žijící v oblasti And v Jižní Americe, jsou fascinujícím příkladem pokročilé kultury a společnosti. Pojďme společně pohledět do života Inků, od jejich původu přes systém vlády, znalosti o hygieně až po mnoho dalších zajímavostí.

Od úžasných staveb, jako je Machu Picchu, po pokročilý systém komunikace pomocí chasquis. Inkové zanechali bohaté dědictví, které nám stále poskytuje pohled do minulosti a inspiraci pro budoucnost…

Inkové byli původem z oblasti And v Jižní Americe, která zahrnuje dnešní Peru, Bolívii, Chile, Ekvádor a Kolumbii. Jejich říše, známá jako Tawantinsuyu, existovala ve 15. a 16. století.
Měli pokročilé znalosti o hygieně. Používali mýdlo vyrobené z rostlinných olejů a plánovali podzemní vodovody a kanalizaci ve svých městech, jako je Machu Picchu.

Inkové měli centralizovanou monarchii, kterou řídil panovník zvaný Sapa Inka. Jejich společnost byla rozdělena do provincií s územními vládci. Byla to silná byrokratická říše s pokročilým systémem záznamů a komunikace pomocí quipu, což byla sada uzlů na provázku.

Incká říše byla bohatá na zlato, které bylo důležitou součástí její kultury a rituálů. Zlato bylo používáno ve formě šperků, náboženských artefaktů a platidla.

Zdroj:pixabay.com

Měli své vlastní tradice a návyky ohledně manželství a lásky. Manželství bylo často aranžováno rodinou a mohlo sloužit k posílení sociálních vazeb. Polygamie byla dovolena pro bohatší třídy, ale běžní lidé měli obvykle monogamní manželství. Inkové si také cenili oddanosti a věrnosti ve vztazích.

Běžný život Inků

Zemědělství – Inkové byli zruční zemědělci. Pro pěstování plodin na svých terasovaných polích používali systém známý jako „andenské terasy“. Pěstovali brambory, kukuřici, fazole, quinou a další plodiny, které jim umožnily přežít v různých klimatických podmínkách.

Chasquis – Inkové měli efektivní systém komunikace nazývaný chasquis. Jednalo se o běžce, kteří běželi po sítích cest rychle a přesně předávali zprávy v podobě quipu nebo ústně. Tento systém umožňoval rychlou výměnu informací po celé říši.

Architektura – Inkové byli mistři v oblasti architektury. Jejich stavby, jako je Machu Picchu a Sacsayhuamán, jsou pozoruhodné pro svou precizní kamennou konstrukci a přesné spojování kamenů bez použití malty.

Náboženství – Náboženství hrálo důležitou roli v životě Inků. Uctívali mnoho božstev spojených s přírodou, jako je slunce (Inti), měsíc (Mama Killa) a hory. Prováděli rituály a oběti, aby si zajistili dobrou úrodu a štěstí.

Textilní umění – Inkové byli také známí pro své výrobky z textilu. Používali techniky tkaní a barvení vlny k vytváření krásných a kvalitních textilií. Tyto textilie byly důležité pro oblečení, ale také mohly sloužit jako platidla.

Zdroj:pixabay.com

Kalendář – Inkové měli vlastní kalendář, který jim pomáhal sledovat zemědělské cykly a rituální události. Používali jak solární, tak lunární kalendáře.

Právní systém – Měli rozvinutý právní systém a zákony, které upravovaly společenské chování a majetková práva. Tresty za porušení zákonů byly stanoveny podle závažnosti přestupku.

Inkové jsou fascinující civilizací s bohatou kulturou a historií. Tyto informace by vám měly poskytnout lepší představu o jejich životě a o tom, čím vším přispěli k úrovni dnešní civilizace.

 

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz