3. 12. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

V životě se často uchylujeme k výmluvám a obranným pozicím, které nás blokují ve změně a vlastním růstu. Odpoutání se od zaběhlých cest a přijetí výzev vyžaduje vůli, ochotu riskovat a opuštění komfortní zóny. Naše chování a reakce nejsou geneticky dané nebo předem určené, ale spadají do naší vlastní kontroly a vůle. Schopnost změnit se je klíčová pro růst, vnitřní posun a posilování vztahů.

„Tohle jsem prostě já.“ „Mám tohle v sobě už odjakživa.“ „Takhle to mám a nedokážu to změnit.“ „V naší rodině to takhle mají všechny ženy…“ „Jsem prostě beran/blíženec/ryba/střelec/cholerik/introvert a proto….“ „Nikdy prostě nedělám tohle,“ nebo naopak „vždycky to dělám tak a tak. Tak se s tím prostě smiř (či smiřte).“ Jsou vám tyto výroky povědomé?

Tyto výroky nejsou výrazem a projevem zoufalství jedince, který nemůže dosáhnout změn z důvodu genetických předpokladů. Nejsou to ani slova člověka, který se snaží uniknout nějaké rodinné kletbě, i když to tak může vypadat, když nad tím člověk přemýšlí. Ve většině případů jde pouze o obranný mechanismus a výmluvu někoho, kdo ve skutečnosti nechce být jiný. Kdo nechce růst, posouvat se, pracovat na sobě, podstupovat výzvy. Je jednodušší nechávat věci tak, jak jsou, jak jsme zvyklí, jak jsou automatické, osvědčené a mnohokrát opakované. Je snazší dělat něco, co naše okolí očekává, protože je tak snazší předpovědět, jaká reakce bude následovat.

zdroj:pixabay.com

Často je dokonce pohodlnější přijmout druhého člověka a jeho reakci (hádku, prásknutí dveří apod.) než zkoušet něco nového. Přemýšlet, hledat nové postupy, kompromisy, nebo se učit jednat s druhými jinak, než jsme zvyklí, je mnohem náročnější než stagnovat. Opakování známých postupů, přenechávat nervovým impulsům průchod po známých trasách a vyhýbat se experimentování, je jednodušší.

Mnohdy zůstáváme v určitých vzorcích, ačkoli v nich necítíme pohodlí nebo nám nepřinášejí prospěch. Máme však možnost se rozhodnout jinak. I malé změny ve svém jednání mohou být prvním krokem ke většímu růstu a rozvoji. Nejsme pasivními produkty okolí, ale aktivními tvůrci našich vlastních životů.

zdroj:pixabay.com

Přijmout změnu není vždy snadné, může to přinášet stres a nejistotu. Ale také to může být vzrušující a otevřít nám to nové možnosti. Přesvědčení o naší neměnnosti může být zkouškou, kterou si před sebe klademe sami. Ale když najdeme důvod pro změnu a vytrváme v tom, může dojít k postupnému posunu.

Nejsme omezeni našimi vlastními přesvědčeními, můžeme se změnit a růst. Pokud si uvědomíme svou volbu a rozhodneme se jednat jinak, otevíráme si možnost měnit vztahy, posilovat svoji volbu a rozvíjet své sebevědomí. Zkuste se zamyslet nad tím, co byste chtěli změnit, a zkusit něco nového. Malé kroky mohou vést k velkým posunům a změnám. Jsme tvůrci svého života a máme možnost vybrat si cestu, kterou chceme jít.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz