11. 1. 2024
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Vyjednávání může být klíčem k úspěchu v různých situacích. Kompromisy nejsou vždy tou správnou cestou a argumenty mohou selhat.

Podle profesionálního vyjednavače, který šíří postupy založené na principech FBI je kompromis ve vyjednávání nežádoucí, argumenty nefunkční a koncept win-win vlastně neexistuje.

Kíčem k úspěšnému vyjednávání je schopnost respektovat odlišné pohledy a konflikty řešit bez osobního bránění. Upozorňuje na to, že lidé často berou odlišné názory osobně, což vede k emocionálním reakcím a výčitkám. Je důležité respektovat, že druhá strana může mít jiný pohled, aniž bychom s ním museli souhlasit.

Děti se stávají přirozenými vyjednavači díky své bezprostřednosti a odvaze, která jim umožňuje aktivně hájit své zájmy. Na rozdíl od dospělých, nemají výrazné inhibice a nebojí se vyjádřit svá přání a potřeby, což se odráží v jejich přirozeném vyjednávacím chování.

Zdroj:pixabay.com

Představme si situaci, kdy dítě žádá své rodiče o to, aby mu pořídili psa. Na začátku může rodič argumentovat tím, že domácnost nemá dostatek místa nebo času na péči o psa. Nicméně dítě, využívající své emocionální inteligence a schopnosti manipulace, začne prezentovat své přání s patřičnou vášní a citovým zaujetím.

Například může zdůraznit, že většina jeho vrstevníků již psy má a že by jim přítomnost psa přinesla radost a vzrušení. Může vyprávět příběhy o kamarádech, kteří se svými psy zažívají nezapomenutelné zážitky, čímž vytváří silné emocionální spojení s vlastním přáním.

Během této série argumentů a emocionální manipulace dítě dosáhne svého cíle, když nakonec předloží rodiči otázku, zda by mohlo alespoň prodloužit dobu, kterou může trávit hraním her. Tímto způsobem dítě nejenže úspěšně dosáhne vytvoření dojem, že s rodičem dosáhlo kompromisu.

Zdroj:pixabay.com

Tato situace ilustruje, jak děti využívají své přirozené dovednosti vyjednávání a schopnost emocionální manipulace k dosažení svých cílů. Zároveň může sloužit jako poučení pro dospělé, co se týče efektivního vyjednávání a zdůraznění důležitosti komunikace a emocionální inteligence při rozhodování.

 

 

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz