19. 11. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Nová studie vědců z Kolumbijské univerzity přináší zajímavé poznatky o vztahu mezi finanční situací matek a vývojem mozku jejich dětí. Sledování mozkové aktivity 435 jednoletých dětí v rodinách s nízkými příjmy ukázalo, že vyšší finanční podpora poskytovaná matkám může pozitivně ovlivnit aktivitu mozku u dětí v raném věku.

Výzkum z Kolumbijské univerzity osvětluje vztah mezi finanční situací matek a vývojem dětského mozku. Nová studie v této oblasti přináší zajímavé poznatky.
Odborníci dlouhodobě sledovali vývoj mozku kojenců v rodinách s nízkými příjmy a zjistili, že finanční podpora poskytovaná matkám může mít vliv na aktivitu mozku u dětí v raném věku.

Vědecký průzkum nazvaný „První roky dítěte“, publikovaný v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, analyzoval mozkovou aktivitu 435 jednoletých dětí v rodinách s nízkými příjmy v čtyřech amerických metropolitních oblastech. Studie poskytla matkám s nízkými příjmy finanční příspěvky v různých výškách a sledovala vývoj mozku u jejich dětí.

zdroj:pixabay.com

Matky různého etnického původu a s nižším vzděláním obdržely buď 333 dolarů nebo 20 dolarů měsíčně. Tyto finanční dary mohly matky využít na libovolné potřeby pro své děti.

Výsledky studie ukázaly, že děti matek, které dostávaly vyšší finanční podporu, vykazovaly vyšší mozkovou aktivitu ve srovnání s dětmi, jejichž matky obdržely nižší finanční příspěvek.

Zatím není jasné, jak dlouho trvají změny v mozkové aktivitě a jak mohou ovlivnit kognitivní a behaviorální růst. Studie však naznačuje, že finanční podpora může hrát klíčovou roli v rozvoji dětského mozku.

zdroj:pixabay.com

Vědci nyní zkoumají, jakým způsobem finanční podpora ovlivňuje mozky dětí. Zda se tyto změny týkají snížení stresu u rodičů, lepšího stravování a dalších faktorů.

Andrew Bagshaw z Univerzity v Birminghamu v Británii zdůrazňuje, že potřebujeme hlubší porozumění vývoji mozku dětí a jak ho ovlivňují různé faktory. Použití elektroencefalografie (Sledování mozkové aktivity 435 jednoletých dětí v rodinách s nízkými příjmy ukázalo, že vyšší finanční podpora poskytovaná matkám může pozitivně ovlivnit aktivitu mozku u dětí v raném věku. EEG) umožňuje sledování mozku u velkého počtu dětí a může být klíčem k tomuto poznání.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz