31. 8. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Zdánlivě nesmyslné a zvláštní zákony patří do historie americké legislativy jako kuriozity, které mohou vyvolat úsměv i zvědavost. Ať už jsou pohledem zpět, důvodem k úsměvu nebo k zamyšlení, připomínají nám, že právní systém může být plný překvapení, záhad i humoru.

Zvláštní a zdánlivě iracionální zákony, které byly v minulosti přijaty v některých amerických státech. Tyto zákony byly často přijaty v minulosti a mnohdy mají historické kořeny. Dnes se mohou zdát zvláštní  a těžko pochopitelné.

1.Alabamský zákon o syrových rybách v autobusech: Tento zákon zakazoval konzumaci syrových ryb v autobusech. Zákon byl zřejmě přijat kvůli možným zápachům a nepříjemnostem způsobeným tímto jídlem.

2.Zákaz lovení ryb dynamitem v Idahu: V Idahu bylo kdysi zakázáno lovit ryby pomocí dynamitu. Tento zákon mohl být reakcí na nebezpečné a nepochopitelné metody lovu ryb, které mohly ohrožovat nejen ryby, ale i lidi a životní prostředí.

3.Zákaz polibků více než 75 sekund v Iowě: V Iowě byl zákon, který zakazoval polibky, které by trvaly déle než 75 sekund. Tento zákon byl pravděpodobně vytvořen v duchu morálky a dobrého chování, avšak jeho provedení a prokazatelnost byli zřejmě dost obtížné.

4.Zákaz lovu lososů na koni v Washingtonu: Tento zákon zakazoval lov lososů na koni v některých částech Washingtonu. Byl to patrně pokus o regulaci rybolovu a ochranu přírodních zdrojů.

5.Zákaz holení koček bez povolení v Minnesotě: V Minnesotě bylo zakázáno holit kočky bez povolení. Důvodem mohl být zájem o pohodu a zdraví koček.

zdroj:pixabay.com

6.Zákaz svlékání na návěsech na Floridě: V Delandu na Floridě byl v platnosti zákon, který zakazoval svlékat se na návěsu vozidla. Tento zákaz může být spojen s veřejným pořádkem a úctou k ostatním.

7.Zákaz vytahování ryb z kapes a tašek na Indianě: V Indianě bylo zakázáno vytahovat ryby z kapes a tašek. I když se to může zdát podivné, může to mít souvislost s pravidly rybolovu a ochranou rybích populací.

8.Zákaz medvědům krást krabice s pizzou v Alabamě: Na Alabamském univerzitním kampusu byl zákon, který zakazoval medvědům krást krabice s pizzou. Tento zákon byl pravděpodobně vytvořen pro zábavu, aniž by se očekávalo, že by byl reálně vynucován 🙂

9.Zákaz pojídání živých ryb v Nevadě: V Nevadě bylo zakázáno pojídání živých ryb. To mohlo být zavedeno s ohledem na životní podmínky ryb a ochranu zvířat.

zdroj:pixabay.com

10.Zákaz lovu krabů, želv a žab ve veřejných budovách v Louisianě: V Louisianě bylo zakázáno lovit kraby, želvy a žáby ve veřejných budovách. Tento zákon mohl vzniknout jako reakce na narušení veřejného pořádku a ochranu stavebních struktur.

Tyto zákony jsou jen některými z mnoha kuriózních a zvláštních zákonů, které byly v minulosti přijaty v různých amerických státech. Jejich historie a původ mohou být různorodé, často s kulturními nebo historickými kořeny.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz