23. 4. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Poté, co byl Jeffrey Dahmer usvědčen z vraždy 17 lidí, byl Lionel Dahmer sužován pocitem viny. Přemýšlel, zda někde udělal chybu nebo zda nějak přispěl k tomu, aby z jeho syna vyrostl sériový vrah. Za každým sériovým vrahem stojí...

Poté, co byl Jeffrey Dahmer usvědčen z vraždy 17 lidí, byl Lionel Dahmer sužován pocitem viny. Přemýšlel, zda někde udělal chybu nebo zda nějak přispěl k tomu, aby z jeho syna vyrostl sériový vrah.

Za každým sériovým vrahem stojí rodina, která jej vychovala. Pro Jeffreyho Dahmera – který v letech 1978 až 1991 zabil 17 mladých mužů a chlapců – byli touto rodinou jeho otec Lionel Dahmer a matka Joyce. Jeffreyho rodičů byl Lionel ten, kdo více mluvil o svém nechvalně známém synovi. Napsal knihu Příběh otce a poskytl několik rozhovorů. Lionel také otevřeně spekuloval o tom, co z Jeffreyho udělalo vraha.

Kdo je tedy Lionel Dahmer? Jaký byl jeho vztah s Jeffreym? A jak reagoval na odhalení, že jeho syn je sériový vrah?

Lionel Dahmer se narodil 29. července 1936 ve West Allis ve státě Wisconsin a většinu svého života prožil v mírumilovné temnotě. Byl povoláním chemik a jak uvádí Women’s Health, později se vrátil do školy, aby získal magisterský titul a Ph.D.

Během své cesty potkal a oženil se s Joyce Flintovou, se kterou měl dva syny, Jeffreyho, narozeného v roce 1960, a Davida, narozeného v roce 1966. Přestože Lionel byl po většinu Jeffreyho dětství nepřítomen, protože si dělal doktorát. Vyvíjel ale značné úsilí, aby se svému prvorozenému synovi věnoval.

Otce a syna nejvíce spojila zvláštní činnost: bělení zvířecích kostí od hlodavců, které našli mrtvé pod svým domem. Pro Lionela to nebylo nic jiného než vědecká zvědavost. Ale pro Jeffreyho Dahmera se zdá, že mrtvá zvířata zanechala trvalý dojem.

Lionel a Joyce skutečně netušili, že Jeffrey má zálibu ve sbírání mtrvol. Jak později řekli Larrymu Kingovi během rozhovoru pro CNN, Jeffrey jim nikdy neřekl, že své dny trávil hledáním mrtvých zvířat, když mu bylo mezi 12 a 14 lety. Měli ho tichého malého chlapce.

„Jediná zvláštnost, kterou jsem viděl, byla plachost a neochota zapojit se do sociálních interakcí, a tak.“ vysvětlil Lionel Dahmer během rozhovoru s Oprah Winfrey v roce 1994 .

Jeffrey Dahmer, zdroj:wikipedie.org

Lionel a Joyce měli své vlastní problémy, které museli řešit. Jejich vztah se během Jeffreyho dětství nevyvíjel dobře, což vedlo v roce 1978 k rozvodu tak hořkému, že jeden druhého obvinil z „extrémní krutosti a hrubého zanedbávání povinností“. Podle sousedů byla do domu často volána policie.
Měsíc před jejich rozvodem zabil Jeffrey Dahmer svou první oběť, Stevena Hickse, v domě své rodiny v Bath Township, Ohio.

Vražedné řádění a zatčení Jeffreyho Dahmera.

Během následujících 13 let Jeffrey Dahmer zabil dalších 16 lidí. Všechny jeho oběti byli mladí lidé ve věku 14 až 33 let, většina gayů, a nebo menšin. Jeffrey je často potkával v barech nebo nočních klubech a pak je lákal do svého bytu se slibem, že jim zaplatí za nahé fotky.

Jeffrey Dahmer své oběti nejen vraždil. Měl také sex s jejich mrtvolami, některé pak rozřezal a jiné kanibalizoval. V několika případech Jeffrey také experimentoval s naléváním kyseliny chlorovodíkové do děr, které jim vyvrtal do hlavy. Doufal, že se jim to znemožní bránit se.

Ačkoli Lionel Dahmer neměl ponětí, co jeho syn dělá, cítil, že s Jeffreym je něco hluboce v nepořádku. Poté, co byl Jeffrey v roce 1989 zatčen za sexuální napadení druhého stupně, Lionel v napsal soudci a prosil ho, aby zasáhl. „Upřímně doufám, že byste mohl nějakým způsobem zasáhnout, abyste pomohli mému synovi, kterého velmi miluji a pro kterého chci lepší život. Cítím však, že to může být naše poslední šance něco trvale změnit a že klíčem můžete být vy.“
“ Zažil jsem extrémně frustrující období, kdy jsem se snažil naléhat na zahájení nějakého typu léčby mého syna,“ vysvětlil Lionel Dahmer.

„Poslední šance“ byla ale promarněna. Jeffrey pokračoval v zabíjení. V roce 1991 jeho vražedné řádění skončilo, když se potenciální oběti Tracy Edwardsové podařilo uprchnout a informovat policii.

Jak Lionel Dahmer nadále podporoval svého syna?

Lionel Dahmer slyšel o zločinech svého syna poprvé po Jeffreyho zatčení. Jak napsal v Příběhu otce, Lionel byl po této zprávě v šoku a nechtěl tomu uvěřit. „Nebylo mi řečeno, co bylo řečeno ostatním matkám a otcům, že jejich synové byli mrtví rukou vraha,“ vyprávěl později Lionel ve své knize. „Místo toho mi bylo řečeno, že můj syn byl ten, kdo zavraždil jejich syny.“

Ale rozhodl se stát po boku svého syna.

„Od jeho zatčení jsme se velmi sblížili,“ řekl Lionel Dahmer Oprah Winfrey v roce 1994. „Svého syna stále miluji. Vždycky za ním budu stát – vždycky jsem to dělal.”

Jeffrey Dahmer | zdroj: Profimedia

Stál po boku svého syna během soudního procesu, v průběhu kterého byl Jeffrey odsouzen k 15 doživotním trestům, a nadále Jeffreyho navštěvoval, i když byl za mřížemi. Mezitím se Lionel Dahmer snažil přijít na to, co se v Jeffreyho dětství tak pokazilo, že to z něj udělalo vraha.

Lionel Dahmer zápasí s vědomím, že vychoval zabijáka.

Po Jeffreyho odsouzení se Lionel Dahmer pokusil aplikovat vědeckou metodu na život a zločiny svého syna. „Zvažoval jsem všechny možné věci,“ řekl Oprah Winfreyové. „Bylo to genetické? Byly to možná léky, které byly matkou užívány v době prvního trimestru? Byl to důsledek, nyní populárního tématu, mediálního násilí?

Přemýšlel nad řadou různých možností. Jeffrey měl ve 4 letech bolestivou operaci kýly, která zřejmě změnila jeho osobnost. Joyce Dahmer měla těžké těhotenství a během těhotenství s Jeffreym jí byly předepsány různé léky. A sám Lionel byl nepřítomným a citově vzdáleným otcem – mohlo to mít vliv?

Nebo to možná bylo něco genetického, tikající časovaná bomba hluboko v Jeffreyho DNA, kterou on nebo jeho žena nevědomky předali svým dětem.

Lionel Dahmer, zdroj: today.com

Kde je dnes Lionel Dahmer?

Navzdory nezodpovězeným otázkám Lionel Dahmer svého syna nadále podporoval. Women’s Health uvádí, že Lionel volal Jeffreymu každý týden a navštěvoval ho jednou za měsíc. A když Jeffreyho v roce 1994 zabil spoluvězeň, Lionel nad jeho smrtí hluboce truchlil. „Když jsem zjistil, že Jeff byl zavražděn, bylo to prostě zničující,“ řekl podle TODAY . „Velmi vážně mě to zasáhlo.“

Od té doby se Lionel Dahmer z velké části držel stranou pozornosti. Kromě toho, že se Lionel bojoval se svou bývalou manželkou o Jeffreyho ostatky, které chtěl nechat zpopelnit a ona je chtěla nechat výzkumu (vyhrál Lionel), se Lionel držel pro sebe.

Lionel Dahmer prý stále žije a žije v Ohiu. Zda někdy rozluštil záhadu života svého syna, není známo, ale jedna věc je jistá – otec Jeffreyho Dahmera se nikdy nezřekl jeho ani jeho nechvalně známého jména.

 

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz