7. 10. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Tyto lokality vám umožní prozkoumat krásy regionu poblíž polsko-českých hranic a objevovat kulturní i přírodní poklady této oblasti.

Tato místa mají co nabídnout jak milovníkům přírody, tak historie a kultury. Jsou skvělým místem pro objevování polského pohraničí a zároveň poskytují mnoho možností pro aktivní dovolenou.

Osvětim
Osvětim, místo známé také jako Auschwitz, je místem, které má velký historický význam, ale zároveň představuje velmi citlivé téma. Koncentrační a vyhlazovací tábory Osvětim-Birkenau byly během druhé světové války místem hrůzy a nesmírného lidského utrpení.
Osvětim se nachází v Polsku, poblíž města Oświęcim, a je to významné muzeum a památník holocaustu. Místo připomíná tragédii a je důležité pro zachování vzpomínek na oběti holocaustu a hrůzy, které se zde odehrály.
Pokud máte zájem o historii holocaustu a chcete se dozvědět více o této temné kapitole lidských dějin, můžete navštívit muzeum v Osvětimi-Birkenau. Je to místo ideální ke vzpomínání a reflexi nad hrůzou války a nacistického režimu. Je důležité přistupovat k návštěvě tohoto místa s respektem a citlivostí k historii a paměti obětí.

Zdroj:pixabay.com

Katovice

Katovice jsou významným městem v jižním Polsku, ačkoli neleží přímo u hranic s Českou republikou. Je to důležité hospodářské a kulturní centrum Slezska, které nabízí různé zajímavé aktivity a atrakce. Několik důležitých informací o Katovicích:

Kulturní akce: Katovice jsou známé svým bohatým kulturním životem. Město hostí mnoho koncertů, festivalů a kulturních akcí po celý rok.

Muzea a galerie: Katovice nabízejí několik muzeí a galerií. Mezi ně patří například Slezské muzeum, které vám poskytne pohled na historii a kulturu regionu.

Nákupní centra: Město má moderní nákupní centra, jako je Silesia City Center, kde můžete prozkoumávat obchody, restaurace a zábavu.

Přírodní krása: I když Katovice jsou především průmyslovým centrem, okolí města nabízí krásné přírodní scenérie. Můžete si udělat výlety do Beskyd nebo Těšínských Beskyd.

Historie a architektura: Město se může chlubit řadou historických čtvrtí a několika architektonickými památkami, které stojí za prohlídku, jako je katedrála sv. Petra a Pavla nebo šachovnicově uspořádané náměstí.

I když Katovice neleží přímo na hranicích s Českou republikou, jsou dobře dostupné pro české návštěvníky a nabízejí různé zajímavé aktivity a místa k prozkoumání.

Zdroj:pixabay.com

Nyské a Otmuchowské jezero

Nyské a Otmuchowské jezero jsou dvě krásná jezera, která leží poblíž hranic mezi Polskem a Českou republikou. Tato jezera jsou oblíbenými destinacemi pro rekreaci a outdoorové aktivity:
Nyské jezero (Nysa): Toto jezero leží na řece Nysa Kłodzka a je největším nádržním jezerem v Polsku. Nabízí mnoho možností pro vodní sporty, jako je plachtění, rybaření a koupání. Okolní krajina je také ideálním místem pro pěší turistiku a cyklistiku. Na břehu jezera najdete také kempy a rekreační zařízení.

Otmuchowské jezero (Otmuchów): Otmuchowské jezero se nachází nedaleko hranic s Českou republikou a je dalším krásným místem pro milovníky vodních aktivit. Je vhodné pro plavání, rybaření a vodní sporty. Kolem jezera vede cyklostezka a pěší stezky, což umožňuje prozkoumat okolní přírodu.

Obě tato jezera jsou ideální pro relaxaci a trávení času v přírodě, zejména v letních měsících. Jsou vzdálená přibližně hodinu jízdy od českých hranic a nabízejí krásné scenérie a možnosti pro aktivní dovolenou.

Krakov

Krakov (Krakow) je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších měst v Polsku a určitě stojí za návštěvu. Krakov je bohatý na historii, kulturu a architekturu a nabízí řadu zajímavých atrakcí a aktivit:

Historické centrum: Středověké centrum Krakova, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, je plné malebných uliček, náměstí a historických budov. Náměstí Rynek Główny je jedním z největších středověkých náměstí v Evropě.

Zdroj:pixabay.com

Krakovský královský zámek (Wawel): Zámek Wawel je symbol Krakova a bývalé královské rezidence. Můžete si prohlédnout královské komnaty, katedrálu na Wawelu a obdivovat výhledy na Vltavu z hradního kopce.

Kazimír: Toto je historická čtvrť města, která byla kdysi samostatným židovským městem. Nabízí mnoho židovských památek, synagog a restaurací s tradiční židovskou kuchyní.

Muzea a galerie: Krakov je domovem mnoha muzeí a galerií. Například Muzeum národního památníku Auschwitz-Birkenau leží poblíž Krakova.

Trh s jídlem na Haly Targowe: Toto je oblíbené místo pro milovníky gastronomie. Můžete ochutnat tradiční polská jídla, jako je pierogi, kielbasa a plněné koblihy.

Krakov je také výchozím bodem pro návštěvu blízkého solného dolu Wieliczka a dalších zajímavých míst v okolí. Celkově je Krakov jedním z nejkrásnějších a nejhistoričtějších měst ve střední Evropě a nabízí širokou škálu zážitků pro návštěvníky.

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz