14. 2. 2023
Autor: Jan Mareš
zdroj: TOP 09, the sun, idnes.cz, wikipedia

Jsem nevinen, nic jsem nespáchal. To jsou věty, které vysloví nevinný. Zpochybnění výpovědí nebo jejich obsahu náleží právníkům. Nebo těm, jejichž nejistota je opravdová. Jak se muži dívají na dobývání ženy? Muži jsou ve své podstatě dravci od přírody....

Jsem nevinen, nic jsem nespáchal. To jsou věty, které vysloví nevinný. Zpochybnění výpovědí nebo jejich obsahu náleží právníkům. Nebo těm, jejichž nejistota je opravdová. Jak se muži dívají na dobývání ženy?


Muži jsou ve své podstatě dravci od přírody. Už v dobách, kdy se lovili mamuti a ženy, muži ukazovali, že počet získaných kusů tohoto „dobytka“ je vizitkou jejich úspěšnosti. Někde tento primitivní zvyk přetrval. Existují harémy, existují války a lovení žen za účelem znásilnění. Je to doba pravěku a dřevěných kyjů. Tito muži ovšem někdy zastávají politické funkce, mají moc a peníze, což je zejména pro oběti mnohdy složitá situace.

Existuje tady poté slabý evropský či (nazvěme to) západní muž, který takto neloví. Chodí do práce, mává tisícovkami při výplatě a hraje si s dětmi. Je tak slabý, že třeba pomáhá s nádobím a pomáhá uprchlíkům. Nemá vždy správný názor a vzbuzuje u žen nejistotu. A pak přichází muž s naprostou jistotou. Každá, která se mu poddá, je jeho obětí odvlečenou do jeskyně a uspokojenou příšerným zážitkem.

Soudy v kulturních zemích vynášejí rozsudky na základě důkazů. Jeden takový soud nyní začal i s veřejně známým Dominikem Ferim. Problémem však je, že důkaz svědectvím může být zpochybněn, bagatelizován a nakonec uznán nevěrohodným. Není důležité, co se stalo, ale co se prokázalo.

A tak třeba i znásilnění může být zproštěno a žena dalším postupem ještě více zneuctěna. To, že je Feri u soudu, tak ještě vůbec nic neznamená, protože nakonec může pořád zajásat on, a to i přesto, že výpovědi dotčených dávají jasný a poměrný nechutný obrázek.

Ale vraťme se k roli mužů. Muži by prostě měli vědět, že znásilněním nic nevyhrají. Poníží se akorát sami. Neuměli získat ženu, dát jí svoji úctu a pokoru. Nakonec by si přáli, aby se takto někdo choval k jejich matkám a dcerám nebo sestrám? Nepřáli. Ale toto je cizí žena, která přijde a odejde, jen ta pachuť muže v ní navždy zůstane. Ale vlastně nikoliv muže – jen zbabělce.

Feriho kauza nám snad ukáže, že charakter „slabých“ mužů v Evropě, kteří se starají o rodinu, kteří uctívají svoji ženu a milují svoje děti, je daleko silnější než charakter predátorů. Ti myslí jen na sebe a ublížení považují za důkaz své síly. Ale jen slabý muž ublíží slabé ženě, proto nebuďme jako Feri, buďme fér.

Zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz