15. 10. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Nejhlubší jezera planety představují fascinující divy přírody, které se nacházejí na různých místech světa. Tyto ohromující vodní plochy mají nejen impozantní hloubku, ale i bohatou historii a jedinečné ekosystémy.

Jezera vždy fascinovala lidi svou krásou a tajemstvím, a ta nejhlubší z nich mají v sobě něco opravdu zvláštního. Jsou to místa, kde se snoubí hloubka s historií, a kde nás příroda stále dokáže ohromovat svou rozmanitostí. Pod hladinou těchto jezer se ukrývá tajemství a výjimečnost.






Bajkalské jezero
Nachází se v Sibiři, v Rusku a s hloubkou 1,642 metrů je Bajkalské jezero nejhlubším na světě. Toto jezero je jedním z nejstarších jezer na světě, s odhadovaným stářím přes 25 milionů let. Je také domovem pro mnoho endemických druhů, včetně něrpy bajkalské, sladkovodního tuleně, a omula bajkalského. Jezero je také velmi čisté a obsahuje více než 20% světových sladkovodních zásob.
Bajkalské jezero bylo svědkem mnoha historických událostí včetně průzkumných výprav v sibiřské oblasti a během druhé světové války bylo strategickým bodem. Jeho okolí bylo dříve centrem gulagu, kam byli vězni posíláni na nucené práce.

zdroj:pixabay.com

Viktoriino jezero
Leží východně od Afriky, v oblastech Ugandy, Tanzanie a Keni. Má maximální hloubku okolo 83 metrů. Viktoriino jezero, ačkoliv není nejhlubší, je největším jezerem na africkém kontinentu a druhým největším sladkovodním jezerem na světě. Je důležité pro místní rybolov a dopravu.
Viktoriino jezero bylo také důležitým místem průzkumu během koloniální éry a hrálo roli při objevování Nilu jako zdroje.

Tanganyika
Leží východně od Afriky, rozkládá se na území čtyř států: Burundi, Tanzanie, Zambie a Demokratická republika Kongo. S maximální hloubkou 1,470 metrů je druhým nejhlubším jezerem na světě. Tanganyika je největším africkým jezerem a je známé pro svoji bohatou faunu, včetně mnoha druhů cichlidových ryb, které se v něm vyskytují. Jezero je také důležitým zdrojem sladké vody pro místní obyvatele.
Během koloniální éry bylo Viktoriino jezero využíváno pro dopravu a obchod a bylo důležitým místem pro evropské průzkumné expedice.

zdroj:pixabay.com

Malawijské jezero
Nachází se v jihovýchodní Africe, na území Malawi, Mozambiku a Tanzanie. Dosahuje hloubky okolo 706 metrů. Malawijské jezero je známé pro svou bohatou biodiverzitu a mnoho druhů ryb, z nichž mnohé jsou endemické. Je také oblíbeným místem pro potápění a má krásné pláže.
Malawijské jezero bylo prostředím pro několik historických výprav a průzkumných misí.

Crater Lake (Krakatou)
Nachází se v Oregonu, USA, a je částí Národního parku Crater Lake. Dosahuje hloubky asi 594 metrů. Toto jezero se nachází v kráteru sopky a je známé svou intenzivní modrou barvou a čistotou vody. Uprostřed jezera je malý ostrůvek, který vznikl po sopečné erupci.
Crater Lake vzniklo po erupci sopky Mount Mazama a tato erupce byla velmi silná a zničující. Po této erupci vzniklo jezero v kráteru sopky, a stalo se tak jedním z nejčistších jezer na světě.

zdroj:britannica.com

Každé z těchto jezer má své jedinečné vlastnosti a historii, které je činí zajímavými a důležitými pro místní ekosystémy a kultury, byly svědky

různých dějů, které ovlivnily regiony, ve kterých se nachází.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz