19. 4. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč je krev červená? Ukázalo se, že škála barev krve je daleko širší a složitější, než si myslíme. Od sytě fialové až po jasně žlutou a dokonce i zelenou. Existuje celá řada barev,...

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč je krev červená? Ukázalo se, že škála barev krve je daleko širší a složitější, než si myslíme. Od sytě fialové až po jasně žlutou a dokonce i zelenou. Existuje celá řada barev, které byly v přírodě pozorovány. Jak jsou tyto barvy rozlišovány, nejběžnější a vzácnější odstíny, co je způsobuje a které organismy je mají? Na všechny tyto otázky se vám pokusíme dát odpověď.

Barvy krve

Mnoho lidí předpokládá, že všechna krev je červená, ale ve skutečnosti existuje mnoho různých barev, Co způsobuje neobvyklé odstíny? Barva krve závisí na řadě faktorů, jako je množství kyslíku přítomného v krevním řečišti a také typ hemoglobinu použitého k jeho transportu. Například oxyhemoglobin (červená) je to, co krvi dodává klasický červený odstín, zatímco kyanomethemoglobin (modrá) a methemoglobin (hnědá) jsou zodpovědné za jiné odstíny. Navíc hraje důležitou roli při určování barvy krve také  hladina pH v těle.

Další faktory, jako je strava a vystavení organismu toxinům, mohou také ovlivnit barvu krve. V některých případech může mít na barvu vliv také věk. Věk totiž určuje, kolik kyslíku je přítomno v krevním řečišti, což vede ke změnám barvy v průběhu času. Existují organismy, jejichž barvy krve jsou velmi neobvyklé a vymykají se – od plazů a obojživelníků až po bezobratlé a hmyz.

zdroj:pixabay.com

Jak rozlišujeme různé barvy krve?

Rozlišení krevních barev může být komplikovaný proces. Zahrnuje pochopení toho, jak přítomnost nebo nepřítomnost určitých enzymů, proteinů a dalších molekul může barvu ovlivnit.

Pro lidskou populaci existují dva hlavní typy krevních barev:
s hemoglobinem a bez hemoglobinu. Hemoglobin je sloučenina přenášející kyslík nacházející se v červených krvinkách a je zodpovědná za jejich charakteristickou červenou barvu. Bez hemoglobinu má pak krev řadu různých barev – od fialové po modrou, žlutou a zelenou.

Kromě toho, že jsou barvy lidské krve rozlišovány podle přítomnosti nebo nepřítomnosti sloučenin přenášejících kyslík v krvi, mohou být také rozlišovány podle jejich optických vlastností, jako je odstín, jas a intenzita barvy. Například odstín pleti člověka může ovlivnit odstín jeho krev; někdo s tmavou kůží může mít tmavší žíly kvůli vyšším hladinám melaninu.

Pokud jde o zvířata, barva jejich krve je založena především na přítomnosti nebo nepřítomnosti sloučenin přenášejících kyslík v těle. Různé živočišné  druhy budou obsahovat různá množství a typy těchto sloučenin v závislosti na tom, kde žijí – například někteří mořští živočichové, jako jsou medúzy, nepotřebují tolik hemoglobinu, protože absorbují kyslík z vody kolem nich. Strava však také hraje roli při určování barvy krve zvířete – druhy, které se živí rostlinami, mohou místo červené produkovat nažloutlé nebo nazelenalé tekutiny.

Rozlišování různých typů barev krve vyžaduje pochopení složitých biologických procesů a faktorů prostředí, které určují, co vidíme.

 

Jaké barvy jsou nejčastější a jaké vzácnější?

Krev, která proudí našimi žilami, má typicky hluboký, bohatý červený odstín. I když je to nejběžnější barva krve pro lidi a savce, není to jediná barva. Jsou zvířata jejichž krev má daleko k tradiční červené. Od fialové po modrou a dokonce i žlutou a zelenou.

Co tedy určuje barvu krve organismu? Obecně řečeno, přítomnost nebo nepřítomnost určitých enzymů, proteinů a dalších molekul může hrát roli v odstínu krve. K jeho jedinečnému zbarvení může přispět i hladina pH organismu. Strava a faktory prostředí, jako je znečištění, mohou být také faktory při určování konkrétního odstínu červené.

U lidí je hemoglobin zodpovědný za klasický červený odstín – hemoglobin váže molekuly kyslíku, které jim propůjčují jejich výrazné zbarvení. U některých zvířat jsou však proteiny obsahující měď zodpovědné za to, že jejich krvi dává zvláštní barvu – často modrou nebo zelenou. Tyto molekuly mědi vážou kyslík stejně jako hemoglobin, ale díky svému chemickému složení jim propůjčují zcela jiný odstín.

O plazech, jako jsou ještěrky, hadi, želvy a aligátoři, je známo, že mají modrou nebo zelenou krev  a to kvůli jejich vysoké míře bílkovin obsahujících měď v krevním řečišti. Obojživelníci jako žáby také obsahují tyto speciální proteiny, které jim dávají řadu zajímavých odstínů od žluté po oranžovou v závislosti na druhu a podmínkách prostředí. Dokonce i bezobratlí, jako jsou měkkýši, byli nalezeni s modře nebo fialově zbarvenou krví díky podobnému molekulárnímu složení!

Hmyz může mít také zajímavou barvu krve – mnoho druhů má tmavě modrou nebo fialovou barvu, zatímco jiné mohou vykazovat odstíny růžové nebo hnědé v závislosti na stravě nebo podmínkách prostředí, ve kterých se nacházejí! Je opravdu úžasné, jak velká rozmanitost existuje mezi tvory, pokud jde o něco tak zásadního, jako je barva jejich vlastní krve!

Bez ohledu na to, jaký je váš oblíbený odstín – ať už je to klasická lidská červená nebo něco exotičtějšího, jako je modrá nebo zelená – jedna věc je jasná: Všechny tyto barvy jsou fascinující! Když se na tyto různé odstíny podíváme blíže, získáme větší přehled o tom, proč tyto organismy vypadají tak, jak vypadají, a pomůže nám to ještě více ocenit neuvěřitelnou biodiverzitu naší planety!

zdroj:pixabay.com

Co způsobuje neobvyklé zbarvení krve?

Příčiny neobvyklého zbarvení krve nejsou vždy jednoznačné a mohou být kombinací genetických a environmentálních faktorů, ale také nemocí. Mutace v genech odpovědných za produkci pigmentu mohou mít za následek různé odstíny červené nebo dokonce modré či zelené v závislosti na typu mutace. Strava je také klíčovým faktorem při udávání barvy krve organismu; zvířata, která jedí určité rostliny nebo hmyz, mohou mít žlutozelenou nebo dokonce fialovou barvu krve.

Toxiny přítomné v životním prostředí mohou také vést ke změnám barvy krve organismu. Například je známo, že některé druhy ryb, které žijí ve znečištěné vodě, mají jasně zbarvenou krev kvůli toxinům, jako jsou těžké kovy, které se v jejich tělech časem nahromadily. Navíc některá onemocnění, jako je srpkovitá anémie a talasémie, mohou vést k tomu, že jedinec bude mít tmavší nebo světlejší barvu krve než obvykle.

V některých případech je příčina neobvyklé barvy krve neznámá. Může to být proto, že se zvíře v průběhu času přizpůsobilo svému prostředí a vyvinulo se u něj jedinečný rys – jako je zeleno-modrá barva krve – nebo to může být jednoduše genetická mutace bez jiné příčiny. Ať tak či onak, tyto záhadné případy je vždy zajímavé pozorovat a studovat.

Příčiny neobvyklé barvy krve jsou fascinující a rozmanité – od genetických mutací po stravu a faktory životního prostředí – a ukazují nám, jak rozmanitý život na Zemi skutečně je!

 

zdroj:pixabay.com

Organismy s netradičními barvami krve jsou úžasným příkladem toho, jak evoluce funguje. U plazů, obojživelníků a některých bezobratlých se vyvinul hemocyanin, typ hemoglobinu, který místo železa obsahuje měď, což má za následek modrozelenou krev. Žížaly se vyvinuly tak, že obsahují v krvi zelenožlutý pigment, zatímco skarabeus má díky biliverdinu žlutozelený odstín.

Chobotnice a krabi mají modrou krev, ale jejich barva je odvozena od různých proteinů. Hemocyanin chobotnic je účinnější než hemoglobin při přenášení kyslíku po celém těle a umožňuje jim přežít v chladných hlubokých vodách s nízkou koncentrací kyslíku. Na druhé straně hemokyanin krabů vrápenců obsahuje atomy mědi i zinku, což mu dává modrý odstín.

Odlišné odstíny krve těchto organismů nám pomohou pochopit to, jak se v průběhu času přizpůsobily svému prostředí, a také nám mohou nabídnout pohled na to, jak se těla jiných druhů liší od našeho vlastního, pokud jde o transport kyslíku v těle. Tyto znalosti zase mohou pomoci rozšířit naše chápání naší vlastní fyziologie a fyziologie jiných organismů obývajících planetu.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz