10. 3. 2024
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Studie z University of Michigan odhaluje, že octomilky projevují pozoruhodné reakce na smrt svých druhů. Jakmile přijdou do kontaktu s uhynulými jedinci, rychleji stárnou a dříve umírají. Zjištění naznačuje, že i hmyz má schopnost vnímat a reagovat na ztrátu a smrt v jejich prostředí.

Zvířata bezpochyby vnímají smrt jinak než lidé, ale to neznamená, že ji nechápou. I hmyz se vyrovnává s konečností života svým způsobem.

Octomilky nejsou jen obyčejným druhem hmyzu na přezrálém ovoci. V genetických laboratořích jsou nezbytné pro výzkum, díky nimž lze sledovat změny genomu a aplikovat poznatky na další organismy. Nové zjištění však nezkoumá dědičnost, ale reakci octomilek na smrt svých druhů.

zdroj:pixabay.com

Podle studie v časopise PLOS Biology, vědci z University of Michigan zjistili, že octomilky, které se setkaly s uhynulými jedinci, rychleji stárnou a umírají dříve. Chemické změny v mozku způsobují rychlejší vyčerpání tukových zásob. Ostatní se pak vyhýbají octomilkám, které mají kontakt s mrtvými, jako by na nich byl „pach smrti“.

Vědci původně zkoumali, jestli mušky dokážou vycítit nemoc u jiných mušek. Když část infikovali bakteriálním patogenem, zdraví jedinci v jejich blízkosti vykazovali podobné chování. Při pitvě mozkové tkáně vědci odhalili zvýšenou aktivitu v oblasti mozku zpracovávající smyslové vjemy a identifikovali neurony zodpovědné za reakci.

zdroj:pixabay.com

Specifické chování související se smrtí není v říši hmyzu výjimkou. Sociální druhy jako mravenci nebo včely odnášejí mrtvé členy své kolonie pryč z hnízda. U vyšších živočichů jako primáti nebo sloni jsou pozorovány zvláštní formy truchlení.

Podobné projevy vedou vědce k předpokladu, že i lidé mohou sdílet fyziologické reakce související se smrtí. Výzkumníci doufají, že porozumění mentálnímu zpracování smrti u jednodušších organismů, jako jsou octomilky, přispěje k léčbě posttraumatické stresové poruchy u válečných veteránů.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz