20. 4. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Pás cudnosti bylo zařízení, které ženy tradičně používali k zabránění pohlavního styku. Používaly se v daleké historii, některé zmínky sahají až do středověku. Byly určeny k tomu, aby omezily sexuální aktivitu žen mimo manželství nebo mimo dohled opatrovníka, jako...

Pás cudnosti bylo zařízení, které ženy tradičně používali k zabránění pohlavního styku. Používaly se v daleké historii, některé zmínky sahají až do středověku. Byly určeny k tomu, aby omezily sexuální aktivitu žen mimo manželství nebo mimo dohled opatrovníka, jako byl například otec. Původ pásů cudnosti není znám, ale předpokládá se, že pocházejí ze starověkého Řecka a Říma. Ženy byly v těchto společnostech často omezovány na osobní svobodě a nebyl jim povolován společenský život.

Historie pásů cudnosti

Během středověku se pásy cudnosti staly běžnějšími a používaly je vyšší třídy k omezení sexuální aktivity svých manželek a dcer. Pásy cudnosti se někdy používaly k tomu, aby ženy neměly mimomanželské poměry nebo nebyly znásilněny.

Pásy cudnosti používali  také Evropané a Američané v 18. a 19. století k omezení sexuálního chování žen, které byly považovány za duševně nemocné či jinak postižené. Předpokládalo se, že tyto ženy nejsou schopny ovládat své vlastní sexuální choutky a musí tak být chráněny před sebou samými.

 

zdroj: pixabay.com

Pásy cudnosti nosily podle všeobecného přesvědčení nejprve mladé dívky, aby se udržely „čisté“. Pásy si představujeme je jako kovové spodní prádlo s visacími zámky, které ženy používaly, aby se udržely v bezpečí až do svatby.

Další zmínky o pásu se datují k 11. a 13. století, kdy rytíři a křižáci nutili své manželky a dcery nosit pásy cudnosti, aby si zachovali důstojnost, zatímco byli ve válce.
Pás byl považován za symbol ochrany a také za tvrdý nástroj pro vynucení věrnosti. Předpokládalo se, že pás znesnadní vdaným ženám hledání jiných sexuálních partnerů a učiní je méně zranitelnými. Všeobecně mělo jeho nošení zamezit případným znásilněním.

Podle některých zdrojů byly pásy cudnosti v Evropě moderní po celé 16. a 17. století, kde se většinou nosily spíše pro ozdobu než pro výše zmíněné důvody. Při nošení umožňoval uživatelkám močit, vylučovat a dokonce i menstruovat, aniž by ho musely sundávat.

Dle knihy Bellifortis, z roku 1405, k použití pásu cudnosti skutečně došlo. Kniha obsahuje návrhy pásů cudnosti, ale také válečná zařízení a mučící předměty. Kromě Bellifortis existují další odkazy spekulující o používání pásů cudnosti, většinou teologické.

 

Mýtus nebo pravda?

V průběhu let bylo doloženo několik argumentů, které zpochybnily či přímo  vyvrátily existenci pásů cudnosti. Dostupné informace jsou matoucí a stále není jasné, zda byly pásy použity k udržení cudnosti, zabránění nevěře nebo k jinému účelu.

Některé zdroje tvrdí, že použití pásu cudnosti byl imaginární, vymyšlený příběh, který přežil až do období renesance a raného novověku.

V Atlas Obscura Sarah Laskow zdůrazňuje, že pásy cudnosti neexistovaly, protože neexistují žádná vyobrazení ani jiné důkazy o jejich skutečném použití v minulosti – kromě několika fyzických exemplářů. Většina vyobrazení jsou omezené literární prezentace s převážně satirickým odkazem zobrazujících muže, kteří si dávají opasky na své ženy.

zdroj: pixabay.com

Mnoho děl zobrazujících použití pásů je kreslených a vtipných. Na některých vyobrazeních drží manželky duplikáty klíčů od pásu cudnosti, zatímco jejich milenci v tichosti čekají, až jejich manželé půjdou do války.

Jiní historici a akademici se domnívají, že pás cudnosti ve středověku neexistoval, ale byl produktem společenské nespravedlnosti vůči ženám v 18.–19. století.

Existuje velká pravděpodobnost, že mnoho analogií mezi původem pásu cudnosti a jeho současným vnímáním vedlo ke konstrukci různých mýtů, které se nikdy nestaly.

Mezi několika dírami v historii pásu cudnosti je zvláštní pozornost věnována skutečnosti, že je iracionální a nemožné, aby byl pás navržený tak, aby zakazoval vaginální a anální průnik, přesto umožňoval močení a vylučování.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz