17. 2. 2023
Autor: Michaela Romanová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Před deseti lety rozvířila o prázdninách letní okurkovou sezónu zpráva o záhadném úmrtí dvou Češek v egyptském hotelu Titanic Palace v letovisku Hurghada. Novinové titulky zprvu přinášely informace o zdrceném otci, jenž jediný přežil. Již zanedlouho se ale začaly...

Před deseti lety rozvířila o prázdninách letní okurkovou sezónu zpráva o záhadném úmrtí dvou Češek v egyptském hotelu Titanic Palace v letovisku Hurghada. Novinové titulky zprvu přinášely informace o zdrceném otci, jenž jediný přežil. Již zanedlouho se ale začaly v médiích probírat detaily jejich smrti a noviny změnily rétoriku. Jak se totiž později ukázalo, na jejich smrti měl zásadní podíl právě otec a manžel zavražděných – Petr Kramný.

Smrt ve slunné Hurghadě

Když rodina Kramných letěla v červenci 2013 na dovolenou do vyhledávaného egyptského letoviska Hurghada, vypadalo to, že si její členové jedou užít báječné dny volna. Monika a Klárka se však zpátky do České republiky již živé nevrátily.

Na základě nepřímých důkazů, jež během složitého vyšetřování podařilo české policii zajistit, byl z obou vražd obviněn Petr Kramný, ačkoliv od samého začátku účast na smrti manželky a dcery odmítal.

28 let v Mírově

Podle závěrů soudu byly motivem činu problémy v manželství, které Monika chtěla řešit rozvodem. Kramný plánoval dvojnásobnou vraždu a sebevraždu. K tomu, aby po vraždě svých nejbližších vztáhl ruku i na sebe, však nenašel dost odvahy.

Odsouzen byl v roce 2016 k trestu 28 let ve věznici se zvýšenou ostrahou, který si měl odpykat na Mírově. V červenci 2018 podal Kramný prostřednictvím své obhájkyně Jany Rejžkové návrh o obnovu celého řízení. Na rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě si musel počkat dlouhé tři roky.

Soud žádost zamítl

K vydání rozhodnutí o návrhu o obnově řízení se Krajský soud v Ostravě dostal v únoru 2023. Obhajoba se opírala o nové znalecké posudky, které prý jasně ukazovaly, že smrt manželky a dcery Petra Kramného nezpůsobil elektrický proud, jak tvrdila obžaloba.

Předsedkyně senátu krajského soudu Šárka Skalská řekla, že posudky, jejichž odbornost nezpochybňuje, nepřinášejí nic zásadního, a nelze ani hovořit o použití nové vědecké metody. Protože nebyly splněny podmínky pro povolení obnovy řízení, soud vydal rozhodnutí o zamítnutí žádosti o obnovu řízení.

Naděje umírá poslední

Petr Kramný ihned po vynesení rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě podal stížnost, jíž se bude zabývat Vrchní soud v Olomouci. Zatímco během soudního řízení v letech 2015 a 2016 působil Kramný sebevědomě, nyní před soud přišel pohublý, prošedivělý a viditelně pokornější.

Lze jen spekulovat, jestli svým chováním chtěl na soud zapůsobit, nebo se na něm podepsal pobyt ve vězení.Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz