7. 7. 2021
Autor: Jana Fojtíková
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Vždycky jsem považoval mé manželství s Ivonou za běžné, které se ničím nevymyká průměru. Na hypotéku jsme si pořídili společně byt, do něho se narodily dvě děti a my jsme si žili sice ne přímo královsky, ale tak nějak normálně....

Článek byl zpracován na základě příběhu zaslaného čtenářem. Fotografie má pouze ilustrační charakter.

Vždycky jsem považoval mé manželství s Ivonou za běžné, které se ničím nevymyká průměru. Na hypotéku jsme si pořídili společně byt, do něho se narodily dvě děti a my jsme si žili sice ne přímo královsky, ale tak nějak normálně.

Ivona byla s dvojčaty doma na rodičovské dovolené a já vydělával peníze v práci. Akorát jsem netušil, že se manželka vrhne tak moc radikálně na zdravou výživu a ekologii.

Začalo to látkovými plenami

Mělo mě to varovat už tehdy, když Ivona nechtěla dávat klukům jednorázové pleny. Prý chce šetřit přírodu, takže jsme nakoupili hromadu látkových plen a Ivona přebalovala a prala. Prý to dělá ráda, říkala, když jsem nabízel, že bychom přece jen mohli vyzkoušet ty jednorázové. No nechal jsem ji být, když ji to baví, tak ať si klidně pere.

Zanedlouho do toho ovšem přibyly i její hygienické pomůcky, které potřebovala pro „své dny“ každý měsíc. Takže přešla i na látkové vložky.

A později jsem ji přistihl i při tom, jak vyrábí domácí prací prášek. Prostě se u nás doma rozjela ekologická domácnost se vším všudy. A když říkám se vším, tak tím myslím opravdu všechno.

Opovaž se koupit si něco nového

Nepřipadalo v úvahu, abychom nakupovali potraviny pro kluky v běžné obchodní síti. Ivona trvala výhradě na biopotravinách a zelenině a ovoci od farmářů.

Dvojčata nesměla ochutnat nic, co by alespoň trochu zavánělo cukrem. Jako mls dostala maximálně tak zelenou okurku nebo kousek mrkve. Na pití čistou vodu z vodovodu.

Ani já jsem si nesměl koupit nic jiného na pití, protože bych jinak mohl naše kluky zkazit. Ať prý v nás mají zářný příklad.

A jelikož textilní průmysl patří také k velkým znečišťovatelům přírody, pořizovala Ivona klukům zásadně oblečení a hračky z druhé ruky. I sobě a mně tam nakupovala věci. Nic nového se domů nesmělo pořídit, což se týkalo i dalšího vybavení domácnosti.

Já přece nejsem spasitel

V něčem s Ivonou souhlasím, ale nejsem si jistý, jestli naším chováním Zemi spasíme. A jestli to už není přehnaně radikální, co Ivona dělá. Naši Zemi přece trápí větší problémy než jednorázové pleny.

Přiznám se, že mě to už ani nebaví. Chtěl jsem nám například pořídit nové auto. A co si myslíte, že Ivona řekla? Mohu koupit pouze ojeté, do žádného jiného ona nesedne. A pokud nové, tak jedině elektromobil, ale kde bych ho tu v Česku po cestě dobíjel?

Zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
1 komentář