27. 2. 2023
Autor: Magdaléna Novotná
zdroj: Pixabay/FelixMittermeier , the sun, idnes.cz, wikipedia

Poskytli jsme respondentům seznam a popis typicky českých aktivit, vlastností a vzorců chování jako je např. chalupaření, houbaření, pití alkoholu od 18 let, pozdravy, vodáctví, šetřivost, vztah k Rusku, krádeže, pečivo, památky, Vietnamci, jízda “na černo”, pověrčivost, pivo, zabijačka,...

Poskytli jsme respondentům seznam a popis typicky českých aktivit, vlastností a vzorců chování jako je např. chalupaření, houbaření, pití alkoholu od 18 let, pozdravy, vodáctví, šetřivost, vztah k Rusku, krádeže, pečivo, památky, Vietnamci, jízda “na černo”, pověrčivost, pivo, zabijačka, stahování z internetu) a připojili otázku: Jak byste shrnuli pohled na Čechy a jejich chování?

Dnešní hodnocení se prolíná všemi národnostmi a myslím, že na sebe – na Čechy – můžeme být opravdu pyšní.

BULHARSKO

Ivan, Nova Zagora

Češi jsou velmi pragmatičtí a zároveň velmi romantičtí lidé.

INDIE

Padma, Hyderabad

Jste vážní. A milující domov – v tom jste podobní našim východním kulturám, ale jste ještě modernější a logičtější.

USA

Debbie, Tennesie

Opravdu si vážím Čechů a jsem moc ráda za vztahy s nimi. Mám štěstí, že mám možnost komunikovat s běžnými lidmi a že moje zkušenost přesahuje zkušenost běžného turisty. Je vždy zvláštní být pozvána k někomu domů a také navštívit restauraci, do které chodí místní obyvatelé. Mám české přátele, kteří mluví plynně anglicky, ale někteří nemluví anglicky vůbec. Když je jazyková bariéra, využíváme překladač Google, ostatní přátele, kteří překládají, a ruce nohy ke komunikaci. Je úžasné navazovat skutečná přátelství. Těším se, až budeme globálně naočkováni, abychom mohli opět cestovat, vidět se s přáteli a obejmout se.

Louisa, New York

Lidé v České republice, když jsem tam žila, byli obecně seriózní, ale ne formální, s dobrým smyslem pro humor, a jakmile se blíže poznáte, také přátelští a velkorysí. Samozřejmě, že každý je jiný, takže je těžké zobecňovat, ale vím, že jsem potkala mnoho skvělých Čechů, když jsem u vás žila.

Elisbeth, Berwyn

Na to není snadné odpovědět, ale pokusím se. Vzpomínám na Čechy hlavně jako na laskavé, poměrně tiché, pozitivní a odvážné. Jsem šťastná, že jsem naživu a v pořádku, neberu život a peníze tak vážně, jako možná někteří Američané a jiní Evropané. Myslím, že Češi mají rádi přehledný, jednoduchý život, kde je čas na přátele, jídlo a dobré pivo. Češi mají také úžasný smysl pro humor – suchý humor – jak by někdo řekl.

VELKÁ BRITÁNIE

Amanda, Thettford

Všichni byli přátelští, až na jednu paní v divadle, která donutila moji matku vyjít schody, když chtěla použít výtah, a byla velmi strohá. Byla to starší dáma, která se zdála být „z jiné doby“.

Alex

Češi jsou „kafkovský“ národ!

Stephen, Risby

Svérázní, sebekritičtí, uvolnění, oprávněně hrdí na svou zemi. Mám rád mladistvý humor, který máte stále.

Robert, Nottingham

Všichni Češi, které jsem potkal, byli velmi vřelí a pohostinní.

RUSKO

Vsevolod, Moskva

V provinčním Rusku (Moskva a Petrohrad takové nejsou), je obecně přijímána ponurá povaha při komunikaci mezi lidmi různých generací, ale v České republice to vypadá úplně jinak – otevřená povaha vztahů mezi různými generacemi, a to jak v rodině, tak v komunitě, jak se mi zdálo.

Mnoho Rusů mého věku bylo ovlivněno románem Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka, takže když mluvíme o Češích, někde v hlubinách našich duší se koukáme do jeho obrazu. Zvláštní humor a láska k životu Čechů je ve skutečnosti docela rozpoznatelná. Dále společenská aktivita a odpovědnost jsou něco, co není veřejně tak zřejmé, ale je to velmi patrné i v rozhovorech a analýze událostí.

KANADA

Kenneth, Hamilton

Nemyslím si, že by se čeští lidé dali jen tak „shrnout“. Češi jsou vysoce inteligentní, odvážní a nastavili standardy chování, které by měl zbytek světa ctít. Zvedám půllitr piva a volám: „Na zdraví! „

Heather, Hamilton

Zdroj: Rozhovor s cizinci prostřednictvím redakce Topstories.cz, Odpovědi publikovány se souhlasem respondentů

Zdroj: Redakce, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz