4. 6. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

V dějinách námořních tragédií existují takové, které jsou ve stínu větších událostí přehlíženy. Mezi ně patří potopení lodi S.S. Eastland. Tragédie, která si vyžádala více než 800 životů.

V historii námořní dopravy se sem tam objevují tragédie, které se často přehlížejí kvůli jiným, větším událostem. Jedna taková tragédie se odehrála na řece Chicago v roce 1915, kdy se parník S.S. Eastland převrátil na bok a potopil se. Tato zapomenutá událost si zaslouží naši pozornost, protože si vyžádala mnoho životů a zanechala trvalý otisk v dějinách.

Dne 24. července 1915 se na přístavišti řeky Chicago shromáždilo více než 2 500 lidí – pasažéři a posádka, kteří se chystali vydat na výletní plavbu parníku S.S. Eastland. Tento parník byl známý svou nestabilitou a obavy z jeho bezpečnosti byly již vcelku rozšířené. Tyto obavy se bohužel brzy ukázaly jako opodstatněné.

Ještě v přístavu na řece Chicago River se loď po nalodění tisíců cestujících v 7.28 hodin ráno kvůli nestabilitě převrátila na bok a zůstala na bahnitém dně v hloubce šesti metrů. Pouhých šest metrů od břehu. Lidé na palubě byli zasaženi panikou a dezorientací, což ztížilo jejich únik. Záchranáři a okolní svědkové se snažili co nejrychleji pomoci, ale tragicky zemřelo více než 800 lidí, převážně žen a dětí.

zdroj:Pixabay.com

Příčiny potopení S.S. Eastland byly důkladně vyšetřeny. Ukázalo se, že loď měla nedostatečné balastní systémy a nedostatečnou stabilitu, což bylo důsledkem nepřiměřených přestaveb a nedostatečného dodržování bezpečnostních předpisů. Tato tragédie vyvolala vlnu veřejného pohoršení a vedla k  radikálním změnám v lodní dopravě. Značně přispěla ke zlepšení bezpečnostních opatření. Byly zavedeny přísnější zásady týkající se stability lodí a kapacity pasažérů. Důraz byl kladen na dodržování předpisů a zajištění dostatečných záchranných prostředků. S.S. Eastland se tak stala příkladem tragických důsledků nedbalosti a nedostatečného dohledu nad bezpečností lodí.

Památníky a vzpomínkové akce jsou důležitým aspektem uchování pamětí o této nyní už skoro zapomenuté tragédii.
Každá ztráta lidských životů na moři je totiž důležitá a zaslouží si naši pozornost. Ať už jsou to velké lodi jako Titanic, nebo méně známé události jako potopení S.S. Eastland. Každá u těchto tragédií nás učí o bezpečnosti na moři a potřebě respektovat přírodu a její síly.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz