19. 3. 2024
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Studie provedená Manon Schweinfurthovou na šimpanzí tlupě odhalila neočekávané chování Bobbyho, čtyřiadvacetiletého samce, který se ukázal jako zdatný manipulátor. Ve zkoumání chování šimpanzů v přirozeném prostředí rezervace Chimfunshi v Zambii se objevil fenomén, kdy Bobby využíval mladší jedince k dosažení svých cílů a odmítal poskytnout pomoc ostatním.

Manon Schweinfurthová se pustila do pokusu, který se jí poněkud vymkl z rukou, i když byl pečlivě promyšlený. V tomto experimentu se setkáváme s Bobbym, čtyřiadvacetiletým šimpanzem, který odmítl spolupráci s ostatními členy tlupy a ukázal se jako mistr manipulace.

Zambijská rezervace Chimfunshi je domovem pro mnoho šimpanzů a zároveň prostředím, kde britští a němečtí vědci zkoumají jejich chování v co nejpřirozenějších podmínkách. I když žijí ve volné přírodě, kde jsou bez omezení, šimpanzi si postupně zvykli na lidskou přítomnost a účast v různých experimentech.

zdroj:pixabay.com

Manon Schweinfurthová, pracující na University of St. Andrews, vytvořila pro šimpanzí tlupu zajímavou výzvu: otevřít kohoutek s ovocnou šťávou stisknutím knoflíku umístěného ve vzdálenosti tří metrů. Šimpanz tak nemohl mačkat knoflík a zároveň pít šťávu, byl nucen spoléhat na pomoc ostatních. Jak se vyvíjela spolupráce mezi jednotlivými členy tlupy? Bobby zcela překvapil svým chováním, neboť odmítl pomáhat druhým a zneužíval ostatní.

Bobby, využívající mladší samce jako „sluhy“, je nutil stisknout knoflík a uvolnit šťávu z kohoutku, zatímco sám to nikdy neudělal. V některých případech používal fyzickou sílu k nucení mladých jedinců, zatímco jindy se přetvařoval na „hodného“ a žádal o pomoc. Dokonce se mu podařilo získat šťávu více než stokrát, aniž by pomáhal někomu jinému.

zdroj:pixabay.com

Manon Schweinfurthová se zamýšlí nad tím, proč ostatní mladí samci Bobbyho tolerovali, a věří, že zneužívání považovali za součást hry. Machiavelistické chování Bobbyho, kdy jedni zneužívají ostatní k dosažení svých cílů, ukazuje, že takové strategie mohou mít hlubší evoluční kořeny.

Nicméně je třeba vyjádřit opatrnost, protože Bobby byl jediným členem tlupy, který se choval machiavelisticky. Je možné, že jde o výjimečný případ, který nelze zobecnit na celou populaci šimpanzů.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz