14. 2. 2023
Autor: Jan Mareš
zdroj: Pixabay, the sun, idnes.cz, wikipedia

Netrpělivě očekáváme premiéru filmu Bena Afflecka ve filmu Vzduch – původně Air, ale zřejmě bude český překlad pro diváky přijatelnější, i když pointa z názvu Air může být ztracena v překladu. Reklamní kampaně velkých firem nejen z obuvnického průmyslu...

Netrpělivě očekáváme premiéru filmu Bena Afflecka ve filmu Vzduch – původně Air, ale zřejmě bude český překlad pro diváky přijatelnější, i když pointa z názvu Air může být ztracena v překladu. Reklamní kampaně velkých firem nejen z obuvnického průmyslu míří do vzduchu a v tom vzduchu opojného snu o skvělé sportovní obuvi se v davu prodíráme jeden vedle druhého. Stejně jako uvedený herec.

Rozdíl našeho života a jeho je, že my se prodíráme davem, abychom byli vidět, a on se prodírá, aby vidět nebyl. K tomu mu slouží ale stejná obuv jako nám, tedy boty značky Nike. Máme tedy mnoho společného. Až na úlohu hlavního hrdiny, protože zakladatelem Nike Philem Knightem opravdu nikdo z nás není.

Získat pozornost běžných lidí ovšem nemá v příběhu podle skutečné události sám zakladatel. Má jím být nějaká tvář, tou je asi nejslavnější basketbalista všech dob Michael Jordan.

Jako začínající basketbalista ještě neměl tak slavné nohy, spíše nadějné basketbalové ruce. Philu Knightovi se tehdy podařilo Jordana přemluvit k tomu, aby si Mike obul boty Nike. Od té doby byly nohy Michaela Jordana stejně tak slavné jako jeho ruce.

Ale od koupě bot, kde platíme všichni stejnou cenu, k jejich prodeji. Tam je situace naprosto odlišná. Naše obnošené boty horko těžko prodáme na Aukru nebo Bazoši se značným vylepšením v grafickém editoru za pár set korun. A ještě se musíme modlit, aby recenze nebyla záporně zdrcující.

Obnošené a basketem opotřebované boty Michaela Jordana udolají i samotnou značku Nike, kdy se tenisky legendárního modelu Air Jordan 1S prodaly za 560 000 dolarů. A my si přitom stěžujeme na ceny bytů nebo na rostoucí nájmy.

Tenisky jiného umělce se dokázaly prodat dokonce i za 1,8 mil. dolarů. Model Nike Air Ships, které nosil Michael Jordan v první sezóně NBA, poté za 1,5 milionu dolarů. Takže nezbývá, než mrknout na film Air či Vzduch, zjistit trik s obnošenými botami a svět nám bude ležet u nohou.Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz