29. 10. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Martin Emmerling, známý jako Soví muž, se narodil s neobvyklou anomálií páteře, což mu umožňovalo otáčet hlavu o 120 stupňů. Tuto výjimečnou dovednost využíval v sideshow v USA, kde předváděl své schopnosti jako součást podivných vystoupení na Coney Islandu.

Jedině sova je schopna otáčet hlavou o 270 stupňů. U této noční dravé zvířeny je takové otočení obvyklé, ale u člověka je to naprostý unikát. Pro většinu lidí je běžné, že mohou otáčet hlavou maximálně o 90 stupňů. Nicméně existují výjimky, které přitahují pozornost. Jedním z takových byl Soví muž. 

Anomálie páteře se stala zdrojem jeho příjmu. Martin Emmerling se narodil v roce 1886 v Německu, v Norimberku. Přestože to vypadalo, že je zcela normální, lékaři u něj zjistili jednu neobvyklost. Jeho páteř byla zkroucená tak, že umožňovala otočit hlavu o 120 stupňů.
Avšak nic nebylo zadarmo, trénink byl bolestivý. Než dosáhl tohoto neobvyklého otočení, trvalo mu to několik let. A šel dokonce tak daleko, že si vykloubil několik obratlů, aby mohl hlavu otočit co nejdál. To mu však přinášelo nejen bolesti v krku, ale také v lopatkách.

Poté, co opustil Evropu, se v meziválečném období vydal do Spojených států, kde se rozhodl využít svou unikátní schopnost v rámci vystupování v sideshow. Tato forma zábavy se v té době stávala velmi populární, zahrnovala karnevalová a cirkusová vystoupení. Vystoupení zahrnovala podivné ukázky lidí se zvláštními schopnostmi nebo tělesnými anomáliemi. Martin, známý jako Soví muž, se zapojil do těchto podivínských vystoupení na Coney Islandu v New Yorku. Jeho show byla pečlivě promyšlená, a otočení hlavy bylo zpravidla závěrečným vrcholem představení.
Předvedl také cvičené kočky a psa, který uměl chodit po zadních nohách, kouřit doutník a držet deštník. Avšak největší ohromení vzbudilo jeho otočení hlavy a další neobvyklé ukázky, například vysazování vlastních kloubů.

zdroj:pixabay.com

Během svého života se dvakrát oženil. Jeho druhá manželka, která zůstala v USA, ho udala kvůli jeho sympatiím k nacistům. I přesto, že žil v USA, cítil se být víc Němcem a nesnášel americkou vlajku.
Když byl zatčen, právě stál na pódiu s otočenou hlavou směrem k publiku. Ačkoli ho policie zatýkala, údajně stihl ještě mrknout na překvapené diváky.

Jeho poslední vystoupení proběhlo v roce 1952 a dodnes jsou zachovány záběry ukazující jeho neobvyklou schopnost. O tři roky později zemřel náhle na infarkt.

Sideshow byly později ve 20. století zakázány kvůli své bizarnosti. Nicméně historie se opakuje a tyto show opět získávají popularitu a prezentují ještě bizarnější exponáty.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz