22. 8. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Oceány skrývají nejen krásu, ale i velikány v podobě největších ryb na světě. Velryba modrá, žralok velrybí a další ohromující tvorové nás fascinují svou velikostí a unikátními vlastnostmi.

Oceány skrývají fascinující svět plný neprobádaného tajemství a ohromujících tvorů. Mezi ně bezpochyby patří i některé z největších ryb na světě. Tito velikáni upoutají svou velikostí a unikátními vlastnostmi. 

Velryba modrá (Balaenoptera musculus): Tato ohromná ryba je považována za největšího žijícího tvora na Zemi. Dosahuje délky až kolem 30 metrů a může vážit až 200 tun. Její srdce je tak velké jako malý automobil, a i když je to obří tvor, živí se převážně malými korýši.

zdroj:pixabay.com

Žralok velrybí (Rhincodon typus): Tento mírumilovný žralok je dalším z obrovských tvorů. Dosahuje délky až kolem 18 metrů a může vážit až 34 tun. Živí se planktonem a malými rybami, a k tomu využívá svou ohromnou tlamu, která mu umožňuje filtraci potravy.

Ryba sliznatá (Regalecus glesne): Tato ryba se vyznačuje svým dlouhým a štíhlým tělem, které může dosahovat délky až kolem 11 metrů. Žije v hlubokých vodách a má zajímavý způsob pohybu, při kterém se pohybuje jako had.

Talířovka obrovská (Cyanea capillata): Ze zvonu, který je velký průměrně přes 2 metry vyrůstá 8 chomáčů, z nichž každý má asi 150 extrémně lepkavých chapadel. Člověku střetnutí s ní působí bolest a zčervenání kůže. Za normálních okolností není pro zdravého člověka smrtící, ale může vést k srdeční zástavě u citlivých a ohrožených jedinců.

Manta obrovská (Manta birostris): Tato elegantní ryba (rejnok) má rozpětí ploutví až kolem 7 metrů. Její hlavní potravou jsou plankton a malé ryby, jež nasává do svých útrob.

zdroj:pixabay.com

Měsíčník svítivý (Mola mola): Tato zvláštní ryba má kulaté tělo, může dosahovat délky až kolem 3 metrů a vážit až 2 tuny. Je jednou z největších kostnatých ryb na světě. Živí se převážně medúzami.

Studium těchto tvorů nám pomáhá lépe porozumět tajemstvím hlubin oceánů a biodiverzitě, kterou skrývají.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz