3. 5. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Bermudský trojúhelník je oblast v Atlantickém oceánu, která se nachází mezi Floridou, Bermudami a Portorikem. Spoustu let se kolem této oblasti šíří různé mýty a povídky o záhadných událostech. Některé z těchto příběhů jsou celosvětově známé a dnes jsou...

Bermudský trojúhelník je oblast v Atlantickém oceánu, která se nachází mezi Floridou, Bermudami a Portorikem. Spoustu let se kolem této oblasti šíří různé mýty a povídky o záhadných událostech. Některé z těchto příběhů jsou celosvětově známé a dnes jsou stále předmětem zájmu mnoha lidí.

První zmínka o záhadách v Bermudském trojúhelníku se objevila již v roce 1950, kdy novinář E.V.W. Jones poprvé použil tuto přezdívku v jednom z článků. Největší mediální pozornost však přišla v 70. letech, kdy se o této oblasti začalo mluvit jako o „hřbitovu lodí“.

V Bermudském trojúhelníku prý došlo k nevysvětlitelným ztrátám a katastrofám, a to jak u lodí, tak i u letadel. Některé z nejznámějších událostí zahrnují například ztrátu letadla Flight 19, které zmizelo v roce 1945 během rutinního cvičení amerického námořnictva, nebo nevysvětlitelnou ztrátu lodi USS Cyclops v roce 1918.

zdroj:Pixabay.com

Teorie

Existuje mnoho teorií a spekulací, které se snaží vysvětlit, co se v Bermudském trojúhelníku může dít. Někteří vědci tvrdí, že zde dochází k velké magnetické anomálii, která může ovlivňovat funkci kompasů a dalších navigačních systémů. Další spekulace se týkají přírodních vlivů, jako jsou silné proudy, vysoké vlny a bouře, které mohou být velmi nebezpečné pro plavbu lodí a letadel.
Některé teorie zahrnují extraterestriální život, portály do jiných dimenzí, nebo dokonce vliv bájné Atlantidy. Nicméně většina těchto teorií nemá vědecký základ a jsou spíše založené na fantazii nebo spekulaci.

Jak to tedy opravdu je?

V současné době se většina vědců shoduje na tom, že v Bermudském trojúhelníku se nestalo nic tak neobvyklého, že by to nešlo vysvětlit vědeckými prostředky. Většina „záhadných“ událostí v této oblasti lze vysvětlit klimatickými podmínkami a lidskými chybami.

Mnoho ztrát a katastrof, o nichž se mluví v souvislosti s Bermudským trojúhelníkem, bylo vysvětleno jako lidské chyby nebo technické problémy. Například ztráta letadla Flight 19 byla pravděpodobně způsobena chybnými navigačními instrukcemi, které vedly letadlo na špatnou cestu.

zdroj:Pixabay.com

Další vědecké vysvětlení se týkají přírodních vlivů, které jsou v této oblasti běžné. Vysoké vlny, silné proudy a bouře mohou být velmi nebezpečné pro plavbu lodí i lety letadel. Kromě toho může vysoká koncentrace metanu v moři způsobit, že loď se rychle potopí bez varování.

Vědci také zjistili, že magnetické anomálie v této oblasti jsou mnohem méně významné, než se dříve myslelo, a že tyto anomálie nejsou dostatečně silné na to, aby ovlivnily navigace lodí a letadel.

I když se většina záhad kolem Bermudského trojúhelníku zdá být vysvětlená, stále existuje mnoho lidí, kteří věří v nadpřirozené a záhadné jevy v této oblasti. Ať už je to kvůli nedostatku informací nebo kvůli fantazii, stále zůstává záhadou, proč se kolem Bermudského trojúhelníku tolik spekulací a mýtů vytváří.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz