28. 1. 2024
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Ačkoli muži a ženy mohou prožívat podobné pocity blaženosti, účel ženského orgasmu zůstává otevřenou otázkou. Zatímco mužský orgasmus může být vysvětlen evolučním hlediskem, věda se stále snaží odhalit, k čemu vlastně slouží orgasmus u žen. Některé studie naznačují spojení s reprodukčními procesy, zatímco jiní vědci se přiklánějí k myšlence, že ženský orgasmus mohl hrát klíčovou roli ve společenských vztazích.

K čemu vlastně slouží ženský orgasmus, když na rozdíl od mužského orgasmu není jeho účel zřejmý? Jakým způsobem přispívá k životu žen?
Ženy mají schopnost dosáhnout orgasmu, stejně jako muži. Zatímco mužský orgasmus může být vysvětlen evolučním smyslem, účel ženského orgasmu zůstává vědeckou záhadou. V současné době převládá názor, že ženský orgasmus můžeme přirovnat bradavkám u mužů – muži nemají bradavky kvůli kojení, ale mají je prostě jako součást svého těla, protože patří k téže biologické skupině. Stejně tak by to mohlo být i s orgasmem žen.

zdroj:pixabay.com

Evoluční bioložka Patricia Brennanová z Mount Holyoke College v Massachusetts však zdůrazňuje, že je minimálně zvláštní, aby lidské tělo věnovalo tolik energie něčemu, co nemá žádný zjevný praktický význam. Navzdory tomu, že ženský orgasmus může být delší a opakovaný, zdá se, že tato „zbytečnost“ není v průběhu evoluce snižována.

Některé vědecké studie naznačují, že ženský orgasmus mohl v minulosti sloužit jako spouštěč ovulace, podobně jako u některých zvířat. Těhotenské hormony oxytocin a prolaktin, které jsou spojeny s ženským orgasmem, mohly hrát roli při přípravě reprodukčního procesu na přijetí spermatu a umožnit oplodnění vajíčka.

zdroj:pixabay.com

Podle některých výzkumů mohl ženský orgasmus vytvářet příznivější podmínky pro početí, což zahrnuje zvýšené prokrvení vaginální tkáně, zvlhčení, okysličení a zvýšení teploty. Tyto změny připravují ženský reprodukční systém na příjem spermatu a zpomalují cestu spermií k vajíčku, což umožňuje dost času pro jejich aktivaci a rozpohybování.

Evoluční bioložka Kimberly Russell však navrhuje alternativní perspektivu, že ženský orgasmus nemusí být přímo spojen s reprodukcí, ale spíše sloužil jako sociální tmel. Sex mohl hrát klíčovou roli ve společenských vztazích, přičemž orgasmus ženy byl jakýmsi lepidlem, které podporovalo soudržnost skupiny. Ženy, které dosahovaly orgasmu, byly pravděpodobněji svolné k dalšímu sexu, což mohlo ovlivnit chování mužů a posilovat sociální pouta ve skupině.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz