16. 2. 2023
Autor: Michaela Romanová
zdroj: Freepik, the sun, idnes.cz, wikipedia

Vlasy jsou ozdobou člověka a málokdo se smiřuje s tím, že právě ty jeho mají do kvality hodně daleko. To je ještě ta lepší varianta. Tou horší je ztráta vlasů, odborně nazývaná alopecie. Postihuje obě pohlaví, ale pánové oproti...

Vlasy jsou ozdobou člověka a málokdo se smiřuje s tím, že právě ty jeho mají do kvality hodně daleko. To je ještě ta lepší varianta. Tou horší je ztráta vlasů, odborně nazývaná alopecie. Postihuje obě pohlaví, ale pánové oproti ženám v tomto vedou na plné čáře. Co všechno má na vznik pleše vliv?

Od přehazovačky k pleši

Přestože mnoha mužům pleš opravdu sluší, je pro řadu z nich velmi nepříjemné, když o své vlasy přicházejí. Podepisuje se to na jejich sebevědomí a vede to k typickému účesu, známému jako přehazovačka, kdy s pomocí delších vlasů se vzniklá pleš překrývá

Někdy je lepší jednoduše holou hlavu přiznat, než pak v závanu větru přehazovačku rychle vracet zpátky k hlavě.

Proč muži plešatí

Plešatění u mužů je většinou dědičné. Má-li otec pleš, je pravděpodobné, že ji bude mít i syn. Obvykle se začnou vytvářet tzv. kouty nebo tonzura, které se mohou později spojit v jednu pleš od ucha k uchu. Někdy vlasová pokrývka ubývá směrem z čela dozadu a vzniká tzv. vysoké čelo.

Na vině je u androgenní alopecie dihydrotestosteron (DHT), který se tvoří z mužského pohlavního hormonu testosteronu působením enzymu 5-alfa reduktáza, a který má nepříznivý účinek na vlasový porost. Je zajímavé, že ochlupení a vousů se to netýká.

O padání vlasů prakticky rozhoduje produkce tohoto enzymu, nikoliv samotný testosteron. Proto i léčba plešatosti u mužů spočívá o omezení tvorby enzymu 5-alfa reduktáza. Vliv na ztrátu vlasů má i stres a výživa.

Za všechno může prsteníček

Vědci na Tchaj-wanu zjistili, že u mužů, jejichž ukazováček na pravé ruce je kratší než prsteníček, je zvýšené riziko mužské plešatosti.

Domnívají se, že větší prsteníček je dán vysokou expozicí testosteronu u miminka v děloze matky, což může zmenšovat vlasové folikuly. Muži vlivem dědičnosti začínají obvykle plešatět ve věku okolo dvaceti let, přičemž ve čtyřiceti již mají na hlavě pěkné „koleno“.

Stačí se tedy podívat na dlaň adolescenta, porovnat velikost ukazováčku a prsteníčku a odhadnout, jestli bude plešatět, nebo ne.Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz