12. 5. 2022
Autor: Simona Dvořáčková
zdroj: Ukrinform TV / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, the sun, idnes.cz, wikipedia

Eurovision Song Contest (u nás známá jednoduše pod názvem Eurovize) je soutěž hudebních zástupců evropských zemí. Mnohdy vítěze určují politická témata. Letošním jasným favoritem je Ukrajina. Na obrázku můžete vidět ukrajinského zástupce, kterým je raperská skupina Kalush Orchestra. Nejúspěšnější...

Eurovision Song Contest (u nás známá jednoduše pod názvem Eurovize) je soutěž hudebních zástupců evropských zemí. Mnohdy vítěze určují politická témata. Letošním jasným favoritem je Ukrajina. Na obrázku můžete vidět ukrajinského zástupce, kterým je raperská skupina Kalush Orchestra.

Nejúspěšnější jsou v této soutěži historicky země jako Irsko, Švédsko, Francie, Nizozemsko nebo Lucembursko. Jedná se o země západní Evropy, což zřejmě i opisuje fanouškovskou základnu této soutěže. V Česku neměla soutěž až do úspěchu Mikolase Josefa v roce 2018 téměř žádnou sledovanost.

Není to sice úplným pravidlem, ale v posledních letech hned několikrát vyhrálo nad hudbou politické téma. V Eurovizi nejde kolikrát ani tak o oslavu evropské hudby, ale spíš o vyslání určitého poselství. O vítězi sice rozhodují kromě poroty i diváci, ale většinově zřejmě hlasují diváci z výše zmíněných zemí.

Například v roce 2014 vyhrála tuto soutěž rakouská vousatá zpěvačka Conchita Wurst, což by se dalo, když se podíváte zpátky do historie, označit za první velký mediální rozmach LGBT komunity v Evropě.

O dva roky později vyhrála už Ukrajina s písní 1944, kdy text písně zpěvačky Džamaly pojednával o deportacích krymských Tatarů z rozkazu sovětského vládce Josifa Stalina za druhé světové války.

Ani v jednom z těchto případů nešlo primárně o hudbu. Jak naivní z tohoto pohledu potom vypadá účast českých Kabátů, kteří nic podobného nemohli nabídnout. Ne náhodou skončili v 2007 až na posledním místě semifinále. Jméno Česku napravil před čtyřmi lety Mikolas Josef svým celkovým 6. místem.

Vzhledem k výše napsanému není překvapením, že v právě probíhajícím ročníku Eurovize je největším favoritem opět Ukrajina. Kurzy na vítězství Ukrajiny se pohybují okolo 1,4 ku 1, druhá Velká Británie má výrazně vyšší kurz v hodnotě 7 ku 1. Sázkaři mají zřejmě jasno, já také – letos vyhraje opět Ukrajina. Na hudbě, ale ani textu záležet nebude.

Zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz