10. 7. 2021
Autor: Daniel Labounek
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Vždycky jsem si myslel, že se mi nemůže nikdy stát, že bych usnul za volantem, ale stalo se. Stalo se mi to před zhruba 40 lety. Jel jsem autem a na rovném úseku silnice jsem na chvíli zavřel oči....

Článek byl zpracován na základě příběhu zaslaného čtenářem. Fotografie má pouze ilustrační charakter.

Vždycky jsem si myslel, že se mi nemůže nikdy stát, že bych usnul za volantem, ale stalo se. Stalo se mi to před zhruba 40 lety. Jel jsem autem a na rovném úseku silnice jsem na chvíli zavřel oči. Díky mikrospánku jsem narazil do nahnilého telefonního sloupu.

Nemyslel jsem, že se to může stát i mně

Auto bylo na odpis, telefonní sloup zdevastovaný, ale já jsem se živý a zdravý z auta vysoukal bez jediné zdravotní újmy. Měl jsem velké štěstí, přežil jsem jen díky zapnutému a tehdy nepovinnému bezpečnostnímu pásu.

K nehodě by ale nedošlo, pokud bych předešlý den nemusel pracovat přesčas. Ten den jsem se do postele dostal až po půlnoci a další den mě možná i díky tomu dostihl mikrospánek.

Šéf mi říkal, že jemu by se to nikdy nestalo

Po nehodě jsem zažil od mého nadřízeného tvrdé pokárání. Říkal mi, že tohle by se mu nikdy nestalo. Na to jsem mu odpověděl, aby byl ve svých slovech o tom, že se mu něco nemůže stát, opatrný, protože se to může vymstít i jemu.

A necelý rok po mé nehodě se stala další autonehoda, a to mého šéfa. Asi dva týdny před Vánocemi cestoval z nákupů autem se svou manželkou. Mikrospánek ho zastihnul těsně před levotočivou zatáčkou. Pokračoval však dále v přímém směru, sjel se svahu a narazil přední částí do poměrně vzrostlé lípy.

Snad zázrakem on i manželka přežili, ale zdravotní následky byly velké. Jeho manželka byla v nemocnici přibližně 2 měsíce, on ještě o měsíc déle.

Fatální nehoda u dalšího člověka

Abych náležitě ocenil používání bezpečnostních pásů během jízdy, napsal jsem do týdeníku o autech o mé nehodě. V následujícím čísle jsem se však dočkal tvrdé kritiky od závodníka rallye. Tvrdil, že nemám sedat za volant, protože za volantem se nesmí a ani nemůže usnout. Jiné reakce jsem se nedočkal.

Přibližně za 2 roky jsem se čirou náhodou dozvěděl o tom, že onen závodník při návratu z Jugoslávie havaroval. V autě byla jeho rodina, která vyvázla s drobnými zraněními.

Nevím, jestli šlo v tomto případě o mikrospánek, ale on jako řidič přišel o život díky tomu, že neměl zapnuté bezpečnostní pásy.

Může se to stát i vám

Po těchto zkušenostech si myslím, že věta „To se mi nemůže stát“ by se dala přirovnat k naříznutí větve, na které právě sedíte.

Mám za to, že i pouhá lehkomyslnost a samotné pomýšlení na to, že vám se to přeci stát nemůže, může končit fatálně.

Proto nezapomínejte na své pásy v autě, můžu říct, že opravdu zachránily životy. A také nezapomínejte na to, že stát se může opravdu všechno, a to i vám.

Zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz