5. 3. 2021
Autor: Daniel Labounek
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Potřeboval jsem rychle vyřešit naši rodinnou situaci s bydlením, kdy jsem nechtěl platit vysokou provizi pro realitní kancelář. Hledal jsem tak dům, který bych mohl koupit přímo i bez realitní kanceláře. Myslel jsem si, že hodně ušetřím, ale přineslo...

Článek byl zpracován na základě příběhu zaslaného čtenářem. Fotografie má pouze ilustrační charakter.

Potřeboval jsem rychle vyřešit naši rodinnou situaci s bydlením, kdy jsem nechtěl platit vysokou provizi pro realitní kancelář. Hledal jsem tak dům, který bych mohl koupit přímo i bez realitní kanceláře. Myslel jsem si, že hodně ušetřím, ale přineslo mi to akorát problémy, které jsem nebyl schopný předem předpokládat.

Dům vypadal na první pohled velice dobře

Při první prohlídce na mě i na manželku udělal dům obrovský dojem. V podstatě jsem ihned věděl, že si dům koupíme, ale chtěl jsem chvilku dělat nespokojeného, abych se mohl domlouvat s původním majitelem na ceně. Ten na prodej mimochodem opravdu hodně spěchal.

Po týdnu domlouvání přišlo na podepisování smlouvy. Tehdy jsem udělal velkou chybu, že jsem si smlouvu nenechal zkontrolovat od advokáta. Proběhla platba a převod nemovitosti. Po pár dnech od převodu nemovitosti jsem se do domu s manželkou nastěhoval.

Po krátkém čase se objevil problém

Po dvou měsících se začala v domě objevovat plíseň. Ze začátku jsem si myslel, že je to jen zvýšenou vlhkostí v domě. Běžel jsem tak do obchodu nakoupit odvlhčovače vzduchu.

Tohle řešení ovšem vůbec nepomohlo a plíseň se rozlézala pořád dál a dál. Po čase jsem se obrátil s žádosti o pomoc na odborníka.

Zjistil jsem, že jsem při nákupu naletěl

Když jsem si pozval do domu odborníka, tak mi oznámil, že původní majitel dům neodizoloval a jen udělal nové stěny ze sádrokartonu. Dům byl za sádrokartonovou příčkou totálně vlhký. Jen díky těmto příčkám vypadal uvnitř jako nový.

Kvůli špatně sepsané smlouvě jsem neměl vůbec žádnou možnost odstoupení od smlouvy nebo požadování náhrady. Prostě jsem dům koupil tak, jak je, a dál je to můj problém.

Odstranění tohoto problému nás přišlo na 40 % ceny domu. Dostali jsme se tak na pořizovací cenu, jako kdybych si koupil nový dům.

Udělal jsem hned několik chyb. Nenechal jsem si nemovitost prověřit odborníkem před nákupem a nenechal jsem si překontrolovat smlouvu u právníka. Díky tomu jsem na to pěkně doplatil.

Zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz